Kaynak tanımlama ve erişim standardının yazma ve eski harfli basma eserlerin bibliyografik tanımlamalarında uygulanabilirliği: Türkiye yazma ve nadir eser kütüphaneleri için ulusal kaynak tanımlama sistemi önerisi
Applicability of the rda / resource description and access to the bibliographic description of the manuscripts and rare books that printed before the alphabet reform: A proposal for the resource description system of the manuscript and rare book libraries of Turkey
- Tez No: 534161
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CANATAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 364
Özet
Bu tez RDA: Resource Description and Access / Kaynak Tanımlama ve Erişim standardının yazma ve eski harfli basma nadir eserlerin bibliyografik tanımlamalarında uygulanabilirliği üzerine bir çalışmadır. Çalışma kapsamında İslam telif geleneği içerisinde üretilmiş olan yazma eserler ile matbaanın kullanılmaya başlanmasından Harf Devrimine kadar ortaya çıkan eski harfli basma eserlerin tanımlamaları üzerinde çalışılmıştır. Çalışmanın amacı, en genel ifade ile yazma ve nadir eserlerin kataloglanması konusunda günümüze değin tartışılan problemlerin pratikte nasıl çözüleceğine dair bir yöntem sunmaktır. Uygulama örnekleri RDA sistemi ve FRBR modelinin gerektirdiği teknoloji altyapısına sahip bir kütüphane otomasyon sisteminde oluşturulmuştur. Kütüphane bünyesinde fiziki olarak bulunan eserlerin kayıtları sistemde açık, aktif olarak çalışır durumdadır. Bu şekilde anlatımların sonuçları kolaylıkla görülebilmektedir. Bu çalışmanın sahadaki kütüphanecilerin model alarak test edebilecek ve kendi sonuçlarını elde edebilecekleri bir rehber olacağı ümid edilmektedir. Çalışmanın neticesinde özellikle yazma ve nadir eserlere sahip kütüphaneler için çok yönlü bir ulusal kaynak tanımlama sistemi önerisinin oluşacağı umulmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Yazma eser, Nadir eser, Kataloglama, RDA, FRBR
Özet (Çeviri)
This thesis is a study on the applicability of RDA: Resource Description and Access to the bibliographic descriptions of manuscripts and rare books. The study focuses on the description of the Islamic manuscripts and the rare books printed until the Alphabet Reform in Turkey. In general terms, the aim of the work is to put forward practical applications of how to solve the problems that have been discussed since the past on manuscript and rare books cataloging. The sample records are created in a library automation system that has the adequate technologicaly infrastructure required by the RDA and FRBR. The records of the works that available in the library actively function on the system. In this way, the results of the discussions can be easily seen. We hope that this study will be a useful guide for the librarians which they can easily test and see their own results. As a result of this study, it is expected that a versatile proposal of a national resource description system will be created for the libraries especially that have rare books and manuscripts. KEY WORDS: Manuscripts, Rare books, Cataloging, RDA, FRBR