Ülkemizde RDA algısı ve gerçekleştirilen çalışmalar: Ulusal düzeyde kataloglama politikasının hazırlanması
Perception of RDA and studies conducted in our country: Preparation of cataloging policy at national level
- Tez No: 887493
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BAYTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışma, RDA'nın (Kaynak Tanımlama ve Erişim) kütüphane ve bilgi kurumlarındaki uygulanması ve bu standartların etkili bir şekilde benimsenmesi için öneriler sunmaktadır. Öncelikle, RDA'nın temel prensipleri ve amacı açıklanıyor. Ardından, kütüphane ve bilgi kurumlarında RDA'nın neden önemli olduğu vurgulanıyor. Bu standartlar, bilgi kaynaklarının daha etkili bir şekilde tanımlanmasını, erişilebilirliğini artırmasını ve kullanıcıların bilgiye daha kolay erişimini sağlamayı hedefler. Çalışma, kütüphane ve bilgi kurumlarında uygulanmasına yönelik çeşitli stratejileri ele almaktadır. Bu stratejiler arasında personel eğitimi, teknolojik altyapının güçlendirilmesi, iş akışlarının revize edilmesi ve kullanıcı geri bildirimlerinin değerlendirilmesi yer almaktadır. Personel eğitimi, RDA standartlarının anlaşılması ve doğru bir şekilde uygulanması açısından kritik öneme sahiptir. Teknolojik altyapı ise RDA'nın gerektirdiği yeni işlemleri ve veri formatlarını desteklemek amacıyla güncellenmelidir. İş akışlarının revize edilmesi, RDA uyumlu kataloglama süreçlerinin entegrasyonunu kolaylaştırırken, kullanıcı geri bildirimleri sürekli iyileştirmeyi sağlamaktadır. Araştırmada, RDA'nın kütüphane ve bilgi kurumlarındaki yaygın kabulünün ve uygulanmasının önemini vurgulamaktadır. Bu standardın doğru bir şekilde benimsenmesi, bilgi kaynaklarının daha iyi organize edilmesini ve kullanıcıların bilgiye daha kolay erişimini sağlayarak, bilgi kurumlarının misyonunu daha etkili bir şekilde yerine getirmesine yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
This study provides insights into the implementation of RDA (Resource Description and Access) in libraries and information institutions, along with recommendations for its effective adoption. Initially, the basic principles and objectives of RDA are explained. Subsequently, the importance of RDA in libraries and information institutions is emphasized. These standards aim to facilitate more effective identification and accessibility of information resources and to enhance users' ease of access to information. The study addresses various strategies for implementing RDA (Resource Description and Access) in libraries and information institutions. These strategies include staff training, strengthening technological infrastructure, revising workflows, and evaluating user feedback. Staff training is critical for understanding and correctly applying RDA standards. The technological infrastructure must be updated to support the new processes and data formats required by RDA. Revising workflows facilitates the integration of RDA-compliant cataloging processes, while user feedback ensures continuous improvement. The research emphasizes the importance of the widespread acceptance and implementation of RDA in libraries and information institutions. Proper adoption of these standards can help better organize information resources and make it easier for users to access information, thereby enabling information institutions to more effectively fulfill their mission.