Örgüt yapısına göre bilgi yönetimi ve örgütsel dayanıklılık ilişkisi
The relationship between knowledge management and organizational resilience in terms of organizational structure
- Tez No: 534170
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE İRMİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışma, ekonomilerin uluslararası düzlemde bir sarmal gibi iç içe geçtiği, işletmelerin de ekonomilerle birlikte küreselleştiği günümüzde organik örgüt yapılarının işletmelerde daha etkin bilgi yönetimini sağlayarak örgütleri dayanıklılığa ulaştırabileceği öngörüsüyle başlamıştır. Farklı örgüt yapılarında bilgi yönetimi süreci ve örgütsel dayanıklılık düzeyinin farklılaşıp farklılaşmadığı; örgüt yapısının organik olmasının ve bilgi yönetimi sürecinin örgütsel dayanıklılığı anlamlı düzeyde etkileyip etkilemediği temel araştırma problemleri olarak belirlenmiştir. Bu araştırma problemleri doğrultusunda kurulan araştırma modelini test etmek üzere alan araştırılması yapılmıştır. ISO ilk 500 ve ikinci 500 listesi evreninde gerçekleştirilen araştırma sonucunda; organik örgüt yapılarının bilgi yönetimi sürecini ve örgütsel dayanıklılığı pozitif yönde etkilediği, bilgi yönetimi sürecinin örgütsel dayanıklılığı pozitif yönde etkilediği, örgüt yapısının örgütsel dayanıklılık üzerindeki etkisinde bilgi yönetiminin kısmi aracılık rolünün olduğu bulgularına ulaşılmıştır. Bulgular literatür temelinde tartışılmış, sonuç ve önerilerle çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has started with the foresight that in today's world where economies are intertwined like a spiral on the international level and the businesses are globalized in line with the economies, organic organization structures can lead organizations to become more resilient by providing more effective knowledge management. Main research problems were designated as whether or not the knowledge management process and organizational resilience level differ in different organizational structures and whether organizational resilience is significantly affected by organic structures and better knowledge management processes. In order to test the research model established in accordance with these research problems, a field research was conducted. As a result of the research carried out in the universe that include first 500 and second 500 list of ISO; It was found that the organic organization structure positively affected the knowledge management process and organizational resilience; the knowledge management process positively affected the organizational resilience, and the knowledge management had the partial mediation role regarding effect of organizational structure on organizational resilience. The findings were discussed on the basis of literature, and the study was completed with results and recommendations.