Nakkaş Levni ve Vanmour portrelerinin renk ve kompozisyon anlayışı bakımından karşılaştırılması
Comparison of miniaturists Levni and Vanmour' portraits in regard to colour and percept of composition
  1. Tez No: 534169
  2. Yazar: KAMİLE AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZKARTAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Kültür, yaşanılan ortamdan hem etkilenen hem de o ortamı etkileyen bir unsurdur. Bu etkileme durumu, dünya üzerindeki tüm milletlerin sanatına yansıdığı gibi Osmanlı Devleti sanatı içinde geçerlidir. Osmanlı sanatının hem etkilenmesi hem de etkileme durumu tez çalışmasında ele alınan Levni ve Vanmour'un eserlerinde de görülmektedir. Geleneksel bakış açısını kaybetmeden batıdan ilham alarak eser üreten Levni ve Avrupa resim geleneğini eserlerine yansıtırken aynı zamanda doğudan ilham alan ve eserlerinde Osmanlı'yı yansıtan Vanmour'un eserleri renk, biçim, kompozisyon gibi açılardan karşılaştırılmış ve bu iki önemli sanatçının hayatları eserleri ile birlikte ele alınmıştır. Her iki sanatçıda yaşadıkları dönemi canlı canlı gözlemlemeleri ve bunu en gerçekçi biçimde eserlerine yansıtmaları sebebiyle son derece önemli ve değerli olan dönemin görsel belgeleri niteliğindeki eserlerini günümüze bırakarak kültürel tarihimize katkı sağlamışlardır. Bu araştırmada, 18. yüzyıl Lale Devrinde Osmanlı kültürüne katkı sağlayarak iz bırakan sanatçılardan, Nakkaş Levni ve Flaman asıllı Fransız ressam Vanmour'un eserleri ele alınmış ve her ikisinin de ortak özelliği kaliteli birer gözlemci olmaları sayesinde dönemi belgeler nitelikte özgün ve gerçeği yansıtan eserler bırakmış olmalarıdır. Aynı dönemde, aynı olay ve kişilere sanatsal açıdan yaklaşan bu iki sanatçının ürettikleri ve günümüze kadar gelen eserlerinden seçilen bazı çalışmaların renk ve kompozisyon olarak karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Culture is a component that both is effected by environment and also effects it. This interaction is seen in Ottoman Empire's art like art of other nations around the world. Both that effect and the interaction is available in Levni and Vanmour's works disscussed in that thesis work. Both the works of Levni, who produced works without losing his traditional point of view, and the works of Vanmour, who reflected Ottoman culture and inspired from East when he reflected European art tradition on his works, are compared in terms of colour, shape and composition and also those two important artists' life are analyzed with their works.They made contribution to our cultural history by leaving highly important and precious works as visual documents of that period since both Levni and Vanmour observed their own life period directly and reflected that process on their works realistically. In this research, the works of Levni and Vanmour, French painter who is Flemish origin, who left trace by contributing to Ottoman culture in Tulip Age, 18th century are analyzed. Because they had mutual features like being a qualified observer, they left genuine and realistic works shedding light on the period. In the same period, the works of these two artists who approached the same events and people from the artistic point of view and the works which have been selected from their works until today have been compared in color and composition.