Vitiligoda dar bant ultraviyole B tedavisine ablatif fraksiyonel karbondioksit lazer eklenmesi: Vücut yarısı karşılaştırmalı, prospektif klinik çalışma
Combining fractional carbondioxite laser with narrow band ultraviolet B phototherapy for vitiligo: A prospective study with half-side comparison
  1. Tez No: 534187
  2. Yazar: PELİN EŞME
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GONCA ELÇİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Vitiligo, deride süt beyaz renkte makül ve yamaların oluşumu ile giden kronik bir hastalıktır. Altın standart tedavi olarak kabul gören dar bant ultraviyole B (UVB) fototerapisi ile hastaların tümünde optimum yanıtlar elde edilememektedir. Ablatif lazerler, dermatolojide başta deri gençleşmesi olmak üzere pek çok endikasyonda kullanılan cihazlardır. Postinflamatuvar hiperpigmentasyon, ablatif lazer uygulamaları sonrasında ortaya çıkabilen istenmeyen bir yan etkidir. Bu çalışma, vitiligoda dar bant UVB fototerapisine ablatif fraksiyonel karbondioksit lazer eklenmesinin repigmentasyonu arttırabileceği hipotezini test etmek amacıyla tasarlandı. Çalışmaya hastalık süresi 2 yıldan uzun olan, dar bant UVB ve/veya diğer tedavilerine yanıtsız seyreden ya da yetersiz yanıt veren ve ortalama yaşları 38,50±12,31 yıl (aralık18-60 yaş) olan 30 yaygın vitiligolu hastanın 51 simetrik yama çifti (n=102) dahil edildi. Hastaların tümü çalışma süresi boyunca tüm vücut dar bant UVB fototerapisini (Waldmann, UV7001K) haftada 3 gün aldı. Buna ek olarak çalışmaya dahil edilen simetrik yama çiftlerinden rastgele seçilen birine ablatif lazer (Lutrionic, eCO2 plus™, 50-100 mj/cm² enerji, 50-200 MTB/cm² dansite, 30 watt güç, 120 mikrometre çap ile) 2 haftada 1 olmak üzere toplam 7 seans olacak şekilde eklendi. Lazer eklenen ve eklenmeyen yamaların repigmentasyon yanıtları dijital dermatoskop (FotoFinder, Dermoscope™) ile kayıt altına alınan fotoğraflar üzerinden değerlendirildi. Takip süresi sonunda, lazer eklenen ve eklenmeyen yamaların ortalama repigmentasyon puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. (p=0,11) Bu çalışmanın öne sürülen hipotezi dışlama gücü %83,3 idi. Elde edilen sonuçlar vitiligoda dar bant UVB fototerapisine karbondioksit lazerin bu çalışmada kullanılan lazer parametreleri ile eklenmesinin tedavi etkililiğini arttırmadığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Vitiligo is a chronic skin disease which is characterized with symmetrical milky white macules and patches. Optimal responses can not be achieved in all patients with narrow band ultraviolet B (UVB) phototherapy, which is accepted as a gold standard therapy. Ablative lasers are used in dermatology for many indications, especially for skin rejuvenation. Postinflammatory hyperpigmentation is an undesirable side effect that can occur after ablative laser procedures. This half-body comparative, prospective clinical trial was designed to test the hypothesis that combination of ablative fractional carbondioxide laser and narrow band UVB in vitiligo may enhance and accelarate repigmentation. Fifty-one (51) symmetrical vitiligo patches of 30 generalized vitiligo patients whose mean was 38.50±12.31 years (range 18-60), who had at least 2 years of disease duration and who has not responded or responded inadequately to narrowband UVB or other vitiligo treatments were recruited for the study. All patients received laser (Lutrionic, eCO₂ plus™, 50-100 mj/cm², 50-200 MTB/cm², 30 watt, 120 micrometer) only to one half-side of symmetrical vitiligo patches with an interval of 2 weeks for 7 sessions. Immediately after laser, patients received whole body narrow band UVB phototherapy (Waldmann UV7001K), 3 times a week. Repigmentation points of laser-added and laser-free patches were evaluated according to photographs which were recorded by digital dermatoscope (FotoFinder Dermoscope™). At the end of the follow-up period, no statistically significant difference was observed between symmetrical patches (p=0,11). Power of this study in excluding this hypothesis was found as 83.3%. Results of this study do not support the hypothesis that combining fractional carbondioxide laser and narrow band UVB phototherapy increases the efficacy of narrow band UVB for vitiligo, with the laser parameters used in this study.