Bir kurumun çalışanlarında uyku kalitesinin ve uyku hijyeni bilgilendirmesinin değerlendirilmesi
Evalution of sleep quality and sleep hygiene information for the employees of one of the company
- Tez No: 534188
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ NACİ YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada bir kurumun genel müdürlük merkez yerleşkesi çalışanlarının uyku kalitesi durumunun tespit edilmesi, uyku kalitesi kötü olarak belirlenen kişilere uyku hijyeni içerikli bilgilendirme yapılması ve bu müdahalenin uyku kalitesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma tanımlayıcı ve müdahale şeklinde iki aşamada gerçekleştirilmiş olup verileri Ekim 2016 ve Mart-Nisan 2017'de gözlem altında toplanmış, bilgilendirme Şubat 2017'de yapılmıştır. Araştırmaya katılan 408 kişiden, uyku kalitesi kötü ve/veya gündüz uykululuğu olduğu tespit edilen 160 kişi araştırmanın müdahale grubunu oluşturmuştur. Araştırmaya katılanların %58,8'i erkek ve %74,0'ü evlidir. Katılımcılardan %46,3'ü, yedi saat ve daha fazla uyuduklarını belirtmişlerdir. Katılımcıların %36,8'inin uyku kalitesi kötü, %15.3'ünün gündüz uykulu olduğu tespit edilmiştir. Bulaşıcı olmayan hastalığı olanların (p:0,025) ve ışığın uyudukları odadaki uykularıyla ilgili problem oluşturduğunu belirtenlerin (p:0,043) uyku kalitesinin daha kötü olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the sleep quality of the employees at the head office of a company and providing information to people who had poor sleep quality to evaluate the effect of this intervention on sleep quality.The research was carried out in two stages as descriptive and intervention and data were collected under observation in October 2016 and March-April 2017 and information was given in February 2017.Data were collected from 160 of 408 participants who had bad sleep quality and/or sleepiness formed the intervention group. 58.8% of the participants were male and 74.0% were married. 46.3% of the participants stated that they slept for seven hours or more. It was determined that 36.8% had bad sleep quality and 15.3% had sleepiness. Those who had non communicable disease (p:0,025) and those who indicate that they have sleep problems with the light in the room while sleeping significantly had worse sleep quality.