Elastan karışımlı denim kumaşların elastikiyet ve kalıcı uzama parametrelerinin incelenmesi
Investigation of elasticity and residual extention of elastane content denim fabrics
  1. Tez No: 534237
  2. Yazar: DENİZ BAYKUŞ CİNGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN TUĞRUL OĞULATA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Tekstilde moda değişmektedir, buna bağlı olarak da müşterilerin ürünlerden beklediği özellikler de değişmektedir. Yüksek elastikiyetli denim ürün talebi artmaktadır. Elastan içeren denim ürün özelliklerini ve performansını etkileyen birçok faktör vardır. Bu çalışmada; atkı iplik numarası, elastan numarası, atkı iplik kompozisyonu ve tarak numarasının; elastikiyet, kalıcı uzama, kopma mukavemeti, yırtılma mukavemeti, çekme ve uzama direnci değerlerine etkisi incelenmiştir. Pamuk/elastan, pamuk/T400®/elastan, pamuk/PBT/elastan, pamuk/sustansTM/elastan karışımlı atkı iplikler kullanılmıştır. Elde edilen test sonuçları SPSS istatistik paket programı ile değerlendirilmiştir. Parametrelerin etkisinin incelenmesi sonucunda yeni ürün geliştirilirken gereksiz denemelerin önüne geçilebilecek ve bu sayede deneme maliyetleri düşecektir. İstenen seviyelerde performansa daha kısa sürelerde ulaşılarak yeni ürünler daha kısa sürede üretilebilecektir.
Özet (Çeviri)
In textile industry trends are changing so customers expectations from garments are changing. High elasticity denim garment demand is increased. There are many factors affecting the properties and the performance of the elastane content denim garments. Within this study, how weft yarn count, elastane count, weft yarn composition, reed number parameters effects the shrinkage, elasticity, residual extension, tensile strength, tear strength and modules results were evaluated. As weft yarn; cotton / elastane, cotton / T400® /elastane, cotton / PBT / elastane, cotton / sustansTM / elastane yarns were used. Test results were evaluated by SPSS statistical program. By evaluating the effect of the parameters, in product development stage unnecessary trials will not be done so the product development cost will be reduced. Requested performance levels can be achieved in shorter time so new products will be produces in shorter time.