Düz camın rodajlanmasında kullanılan kesme parametrelerinin istatistiksel yaklaşımla optimizasyonu
Optimization of cutting parameters during grinding of flat glass with statistical approach
- Tez No: 534236
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmada, üç farklı taşlama taşı kullanılmış, farklı kesme hızı ilerleme değerleri, sabit kesme derinliği için elde edilen yüzey pürüzlülüğü değerleri karşılaştırılmıştır. Rodaj disklerinin mikroyapı analizi, taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve enerji dağıtıcı X-ışını analiz cihazı (EDX) ile gerçekleştirildi. Tüm testler düz cam işleyen fabrikanın üretim hattında gerçekleştirilmiştir. Yüzey kalitesi ile kesme parametreleri arasındaki ilişkinin analizi için ANOVA (Analysis of Variance) kullanılmıştır. Taşlama işleminin belirsizliğine göre, kesme parametrelerinin performansını tahmin ve optimize etmek için istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. İşleme parametreleri, yanıt yüzey metodolojisi (RSM) dikkate alınarak optimize edilmiştir. Son olarak, olasılıklı belirsizlik analizi, ilerleme miktarı ve tekerlek dönme hızının bir fonksiyonu olarak Monte Carlo simülasyonu kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Müşteriler tarafından istenen yüzey pürüzlülüğü değeri için en uygun taşlama parametreleri yapılan optimizasyon ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, three different grinding wheels are used and compared in terms of surface roughness in different cutting speeds and feed rates with a constant depth of cut value. The microstructure analysis of the grinding tools is performed with a scanning electron microscope (SEM) and an energy dispersive X-ray analysis device (EDX). All the tests are carried out on the production line in a flat glass plant. ANOVA (Analysis of Variance) is used for the analysis of relationship between the surface quality and the grinding parameters. According to the uncertainty of the grinding process, the statistical methods are being used for estimating the performance of cutting parameters and optimizing them. The machining parameters are optimized considering response surface methodology (RSM). Finally, the probabilistic uncertainty analysis is performed by using Monte Carlo simulation as a function of feed rate and wheel speed. By the optimization, the most suitable grinding parameters are determined for the surface roughness value desired by the customers.