İnhaler ilaç kullanan çocuk hastaların ağız ve diş sağlığı bakımından değerlendirilmesi
Assessment of oral and dental health of children using inhaler drugs
- Tez No: 534275
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA ÇELENK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Amaç: İnhaler ilaç kullanan astımlı çocukların, inhaler ilaçların oral sağlık durumu üzerine etkilerinin ortaya konulması ve bu yan etkilere karşı önlem alınması için gerekli farkındalığı oluşturmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız prospektif olarak planlanıp, yaşları 4-16 arasında değişen toplam 48 çocuk hastayla yapılmıştır. Çalışma grupları ve kontrol grubu arasında dmft, tükürük akış hızı, tükürük pH' sı, tükürük tamponlama kapasitesi, tükürük viskozitesi, tükürükte S.mutans varlığı, plak varlığı, erozyon, flor uygulaması öncesi ve sonrası diagnodent ile yapılan diş mineralizasyon miktarı farklılıkları araştırılmıştır. Çalışma grubu standardizasyonu sağlamak için 3'e ayrılmıştır. Bulgular: DMFT/dmf'nin (p=0,2411), uyarılmamış tükürük akış hızının (p=0,2376), tükürük viskozitesinin (p=0,3675), tükürük S.mutans miktarının (p=0,1694) inhaler ilaç kullanımından direkt etkilenmediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The effects of inhaler medicines on oral health and this are to create the awareness necessary to take action against side effects. Material and Method: Our work is planned prospectively, a total of 48 children aged between 4 and 16 years were enrolled in the study. DMFT/dmft, salivary flow rate, saliva pH, saliva buffering capacity, saliva viscosity, presence of S. mutans in saliva, presence of plaque, erosion, the amount of tooth mineralization made with the diagnosis before and after fluorine application differences between the study groups and the control group were investigated. The working group is divided into 3 for standardization. Results: It was found that DMFT / dmft (p = 0.2241), unstimulated salivary flow rate (p=0,2376), saliva viscosity (p=0,3675), presence of S. mutans in saliva (p=0,1694) was not directly influenced by inhaler drug use .