Sinop ilinde faaliyet gösteren su ürünleri işletmelerinin çevre stratejilerinin ve kullandıkları çevresel fonların belirlenmesi
Determination of environmental strategies and use of environmental funds in Sinop province
  1. Tez No: 534295
  2. Yazar: RECAİ KOCATEPE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER KARSLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Su Ürünleri, Çevre Mühendisliği, Banking, Aquatic Products, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Çevre Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Gelecek kuşakların kendi ihtiyaçlarını karşılayabilme olanağından ödün vermeksizin bugünün ihtiyaçlarını karşılayabilecek kalkınma olarak tanımlanan sürdürülebilirlik kavramı, tez kapsamında sürdürülebilir kalkınma boyutuyla incelenmiştir. Tez çalışması kapsamında Türkiye'nin en kuzey ucunda Karadeniz kıyısında bulunan ve geçimini büyük oranda balıkçılıkla sağlayan, ihracatının %28.7'sini su ürünleri sektöründen gerçekleştiren Sinop İl Ticaret ve Sanayi Odasına kayıtlı su ürünleri firmaları araştırılmıştır. Bu firma yetkililerinin“sürdürülebilirlik/sürdürülebilir kalkınma”kavramları bilgi düzeyleri ölçülmüştür. Firmaların çevre eğitimi, biyolojik çeşitlilik ve doğal hayatı koruma, ekosistem ve çevre koruma ve tarım/sürdürülebilir tarım konularında kullandıkları ya da kullanmayı düşündükleri çevre fonları ve çevre mevzuatı hakkındaki düşünceleri derinlemesine mülakat yapılarak incelenmiş ve veriler betimsel analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında incelenen firmaların % 60'ının faaliyet süresi 11-20 yıl arasındadır ve hukuki yapıları limited şirkettir. Çalışma kapsamında görüşme yapılan kişilerin %80'i lisans, %20'si ise yüksek lisans mezunu olup, %80'inin deneyimi 10 yıl ve üzerindedir. Firmaların finansman aracı olarak %55.55 oranında banka kredilerine, %44.44 oranında öz kaynaklarına yöneldikleri tespit edilmiştir. Araştırmada incelenen firmaların %60'ı ihracat teşviklerinden yeterince yararlanabildiklerini belirtirken; %40'ı yeterince yararlanamadıklarını belirtmiştir. Bunun nedeni olarak %45.5'i teşvik prosedürlerinin ağır olmasını ve dokümantasyon süreçlerinin uzun sürmesini göstermişlerdir. Çalışma kapsamında incelenen tüm firmalar sürdürülebilirlik kavramı konusunda bilgi sahibi olup ihracat mevzuatı ve çevre mevzuatı konusunda sorun yaşamamaktadırlar. Bu durum Sinop ilinin lokomotif sektörü olan su ürünleri sektörünün gelişmişlik düzeyinin bir göstergesidir.
Özet (Çeviri)
The concept of sustainability, defined as development that can meet today's needs without compromising the ability of future generations to meet their needs; Within the scope of the thesis, sustainability has been examined with development dimension. Located in the Black Sea in the thesis at the northern end of the coast of Turkey and livelihood to a great extent providing fisheries, tray 28.7% of the exports realized Fisheries from sector to Sinop Chamber of Commerce has investigated the registered companies. The level of knowledge of the sustainability / sustainable development concept of these company executives has been measured. The opinions of the companies on environmental education, biodiversity and natural life protection, ecosystem and environmental protection and agriculture / sustainable agriculture are discussed and explored in depth by interviewing the opinions about environmental funds and environmental legislation. Within the scope of the study, 60% of the firms surveyed were between 11 and 20 years in operation and their legal structures are Limited Company. 80% of the interviewees had a bachelor's degree and 20% had a master's degree. The experience of 80% was over 10 years. It had been determined that the companies had 55.55% as financing instruments and 44.44% as equity loans. While 60% of companies surveyed indicate that they can benefit from export incentives sufficiently; 40% had not benefited sufficiently, and as a matter of fact; 45.5% had intensive incentive procedures, and had documents, files, long periods of time. All companies surveyed in the scope of the study have knowledge about sustainability and they do not have problems about export legislation nor environmental legislation. This is a sign of the development level of the Aquaculture sector, the locomotive sector of Sinop province.