Leuproli̇d ve orşi̇ektomi̇ni̇n siçan prostat dokusunda oluşturduğu apoptozun karşilaştirmali değerlendi̇ri̇lmesi̇
The comparative evaluation of apoptosis produced by leuprolide or orchiectomy on rat prostate tissue
- Tez No: 534294
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI METE ÇEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
GİRİŞ Organizmalar sürekli bir denge halindedir, yeni hücreler oluşurken, var olan hücrelerin bir kısmı ölür,bu iki şekilde meydana gelir ya nekroz yada apoptozis şeklindedir. Apoptoz , intrensek ve ekstrensek uyarılarla tetiklenen programlanmış hücre ölümüdür. Biz bu çalışmamızda cerrahi orşiektomi ile medikal orşiektominin prostat dokusu üzerinde oluşturdukları apoptozu değerlendirdik. MATERYAL ve METOD Bu deneysel çalışmada 36 erişkin erkek sıçan kullanılarak, üç grup halinde incelendi. İlk grupta (Grup 1) bilateral orşiektomi yapılan 12 sıçan, ikinci grupta (Grup 2) leuprolide asetate verilen 12 sıçan ve üçüncü grupta (Grup 3) 12 adet kontrol grubu ile deney gerçekleştirildi. Tüm sıçanların prostatlarında İmmunohistokimyasal boyama yapıldıktan sonra her üç grup genel olarak glandüler atrofi ve apoptozis açısından değerlendirdi. Her iki grup arasındaki değerler istatistiksel olarak ''Fisher Exact Test'' ile değerlendirildi. BULGULAR Konrol grubunda 12 olgudada, glandüler atrofi görülmemekte olup apoptotik boyanmanın normal düzeyde olduğu görüldü. Leuprolide verilen 12 olgunun 7'sinde glandüler atrofi hafif (+), 3'ünde ise orta derecede (++) idi. İki olguda atrofi gözlenmedi. Bilateral orşiektomi yapılan grupta ise glandüler atrofinin olmadığı hiçbir olguya rastlanılmadı, oluşan atrofi kistik atrofi olarak gözlendi. Fisher Exact testi ile değerlendirildiğinde orşiektomi yapılan gruptaki glandüler atrofi sayısı leuprolide verilen gruptakine göre anlamlı olarak yüksek bulundu(p=0,012). SONUÇ: Androjen bağımlı prostatik adenokarsinom ve BPH tedavisindeki amaç kuvvetli apoptoz sağlamak ise bu bilateral orşiektomide leuprolide göre daha fazla ve daha kuvvetli apoptoz oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction: The organisms are constantly in a balance meaning that while new cells are produced, some of the older ones die which takes place in 2 ways; necrosis or apoptosis. Apoptosis is the programmed cellular death triggered by intrinsic or extrinsic stimuli. In this study we have evaluated the apoptosis on prostate tissue generated by surgical or medical orchiectomy. Material and Method: In this experimental study, we used 36 adult male rats that were evaluated in 3 groups. The first group (Group 1) was consisting of 12 rats that had bilateral orchiectomy; the second group (Group 2) included 12 rats that were given leuprolide acetate and the third group (Group 3) was consisting of 12 control rats. Immunohistochemical staining was performed to the prostate of all rats and all 3 groups were evaluated for the presence of glandular atrophy and apoptosis. The statistical differences between 2 groups were evaluated by ''Fisher Exact Test''. Results: Glandular atrophy was not determined in any rats of control group, and the apoptotic staining was in normal limits in all control rats. In Leuprolide group, glandular atrophy was mild in 7 cases, and moderate in 3 rats. In 2 rats of the Leuprolide group, atrophy was not determined. In surgical orchiectomy group; glandular atrophy was present in all cases. The atrophy was observed as cystic atrophy. The statistical analysis with Fisher Exact test revealed that the glandular atrophy was statistically significantly more common in surgical orchiectomy group compared with Leuprolide group (p=0,012). Conclusion: If the aim of treatment in androgen dependent prostatic adenocarcinoma or benign prostate hypertrophy is the construction of robust apoptosis; bilateral orchiectomy generates further and more powerful apoptosis compared with Leuprolide.