Ulusal kılavuza göre izlenen antenatal hidronefroz tanılı bebeklerin izlem sonuçlarının İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi antenatal hidronefroz izlem sonuçları ile karşılaştırılması
Comparison of follow-up results of infants diagnosed with antenatal hydronephrosis according to national guidelines and i̇zmir Tepecik Eğitim Araştirma hastanesi follow-up results
- Tez No: 534307
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER YAVAŞCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Antenatal hidronefroz (AH) fetal dönemde en sık rastlanılan patolojidir. AH'nin çoğunlukla spontan olarak düzeldiği gösterilmiştir; düzelmeyen olgular ise yakın izlem sayesinde başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu nedenle AH saptanan bebeklerin postnatal dönemde yakından izlenmeleri çok önemlidir. Postnatal dönemdeki izlemlerin en önemli amacı erken cerrahiden fayda görecek olguların belirlenebilmesidir. Çalışmamızda Türkiye Çocuk Nefrolojisi Derneği (ÇND) Congenital anomalies of the kidneys anda urinary tract (CAKUT) çalışma grubu tarafından 2015 yılında hazırlanan“Antenatal Hidronefroz Tanılı Bebeklerde İzlem Kılavuzu”na göre izlenen hastaların izlem sonuçları değerlendirildi ve bu sonuçlar daha önce hastanemizde kullanılan Tepecik AH kılavuzu ile karşılaştırıldı (1). Çalışmamız için İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan onay alındı. Çalışma Kasım 2017- Kasım 2018 tarihleri arasında İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Çocuk Nefroloji Bölümünde yapıldı. 30.11.2017 tarihinden itibaren polikliniğe başvuran, antenatal hidronefroz tanısı almış, doğum sonrası ilk 1 haftada başvurmuş ve ÇND CAKUT kılavuzu (Grup 2) ile izlenmiş olan 105 olgu ve eskiden Tepecik AH kılavuzuna göre izlenmiş olan 105 olgu (Grup 1) olmak üzere toplam 210 olgu çalışmaya dahil edildi(%43,8'i kız). Grup 1 ve Grup 2 arasında demografik veriler, kliniğe başvuru yaşı, izlem süresi ve IU böbrek pelvis çapı karşılaşırıldı.Ortalama İU tanı yaşı Grup 1'de 32. gestasyonel hafta, Grup 2'de 24.
Özet (Çeviri)
Antenatal hydronephrosis (AH) is the most common pathology of fetal period. AH mostly recovers spontaneously. The ones that is resistant to therapy can be treated succesfully with close follow-up. For this reason babies diagnosed with AH should be follow up closely in the postnatal period. The most important aim of postnatal follow up is to determine patients who will have benefit from earl surgical intervention. In this study, follow up results of patients according to the follow-up guide for infants with AH ,published in 2015 by Turkish Children Nephrology Association "Congenital anomalies of the kidneys and urinary tract (CAKUT) study group, are evaluated. Our study was approved by İzmir Katip Çelebi University Clinical Research Ethics Committee. In İzmir Tepecik Training and Research Hospital Pediatric Health and Diseases between November 2017 and November 2018, we investigated that 210 outpatient children, who included 105 patients of whom were followed according to the CAKUT guideline (Group 2), 105 patients of whom were followed according to the Tepecik AH guideline (Group 1), (%43,8 girl) were retrospectively analyzed. Demographic data, follow-up period, IU kidney pelvis diameter, at the time of diagnosis were examined.