Gebelerde seksüel fonksiyonun değerlendirilmesi
- Tez No: 534308
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ DOĞUKAN ANĞIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç Çalışmamızda gebelikteki seksüel fonksiyonların gebe olmayanlara göre nasıl değiştiğini ve bu değişimin trimesterlere nasıl yansıdığını incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne Eylül 2018-Ocak 2019 tarihleri arasında gebe polikliniğine başvuran 18-45 yaş arasındaki 324 gebe ile aynı tarihler arasında jinekoloji polikliniğine başvuran 18-45 yaş arasında cinsel olarak aktif olan 185 gebe olmayan kadın hasta araştırmaya dahil edilmiştir. Gebe grubu trimesterlere göre 3 gruba ayrılmıştır, gebe olmayan hastalar kontrol grubu olarak kabul edilmiştir. Tüm kadınlara FSFI (Kadın Cinsel İşlev Ölçeği) uygulanmış ve demografik bilgileri (yaş, vücut kitle indeksi, ilk evlilik yaşı, doğum özgeçmişi, sigara, sosyoekonomik durum ve eğitim düzeyi) kayıt altına alınmıştır. FSFI total skoru ve FSFI subgrupları (istek, uyarılma, ıslanma, orgazm, tatmin ve ağrı) açısından karşılaştırıldı. İstatistiksel analizler için SPSS For Windows 16.0 istatistik programı kullanılarak p0,05). Olguların gelir durumu gebelerde seksüel fonksiyonları arttırırken, eğitim seviyesi incelendiğinde bu değişkenin seksüel fonksiyonları anlamlı düzeyde etkilemediği saptanmıştır. Sigara kullanımının 1.trimesterde FSFI skorunu anlamlı düzeyde düşürdüğü bulunmuştur(p=0,008). Olguların tümünün önceki doğum şekillerinin FSFI skoru üzerine etkisinde anlamlı fark saptanmamıştır. Olguların geçirmiş oldukları gebelik sayıları 3.trimester gebeleri üzerinde FSFI skorunu anlamlı şekilde etkilemiş ve skoru düşürmüştür(p=0,045). Yaş ve VKİ'nin seksüel fonksiyonlar üzerine etkisi istatistiksel olarak anlamlı saptanmamıştır. FSFİ subgrupları tüm gruplarda incelenmiş, her bir parametrede kontrol grubuna göre anlamlı derecede farklı izlenmiş ve ortalama puanlar gebelerde düşük saptanmıştır. Toplam FSFI skoru üç trimesterde de gebe olmayan gruba göre anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim In our study, we try to evaluate the differences of sexual functions between pregnant participants and non-pregnant participants; and relation of their sexual functions with their pregnancy trimesters. Materials and Methods Pregnant patients who apply S.B.Ü. Dr. Lütfi Kırdar Kartal Research Hospital Gynecology and Obstetrics outpatient clinic between September 2018 and January 2019 are included to study. There is 324 pregnant patient between 18-45 ages. In addition we have included 185 female patient who are between 18-45 ages, sexually active and not pregnant as a control group. Pregnant participants are divided into three group according to their trimesters; non-pregnant participants are accepted as control group. We have used a women sexual function parameter (FSFI) and we have recorded demographics (age, BMI, age of first sexual intercourse, obstetric history, smoking status, socio-economic status, education level) for all patients. Total score and subgroups (arousal, excitement, wetting, orgasm, satisfaction, pain) of FSFI are also recorded. We have used SPSS 16.0 statistics program for analyzing. p0,05). While the income level of the patients positively affect sexual functions in pregnant women; with education level, sexual functions did not significantly affected. It was found that smoking significantly decreased FSFI score xi at first trimester (p = 0.008). There was no significant relation between previous labour types and FSFI score. The number of pregnancies of participants have a significant relation with the FSFI score on the third trimester pregnants and decreased the score (p = 0.045). The effect of age and BMI on sexual functions was not statistically significant. The subgroups of FSFI were evaluated in all groups, for each parameter values were significantly different compared to the control group and mean scores were found as lower in pregnant women.