Parametre değerleri sezgisel algoritmalar ile belirlenen bulut tabanlı tavsiye sisteminin geliştirilmesi
Developing a cloud-based recommendation system that parameter values are determined by heuristic algorithms
  1. Tez No: 534329
  2. Yazar: İCLAL ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METE ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Tavsiye sistemlerinin amaçlarından birisi, kullanıcılara diğer kullanıcıların kayıtlarına dayanarak tavsiyede bulunmaktır. Son zamanların popüler araştırma konularından birisi olan tavsiye sistemleri verinin büyük olmasından dolayı bulut bilişimde gerçekleştirilmektedir. Sık kullanılan bulut bilişim sistemlerinden birisi olan Google Cloud ortamında Spark servislerini yönetmek için Dataproc sistemi oldukça kullanışlıdır. Tavsiye sistemlerinde en fazla kullanılan yaklaşımlardan birisi İşbirlikçi Filtreleme'dir. Bu çalışmada, Dataproc ortamında İşbirlikçi Filtreleme tabanlı Alternatif En Küçük Kareler Yöntemi (ALS) kullanılarak film tavsiye sistemi gerçekleştirilmiştir. ALS algoritmasının başlangıç parametre değerleri Genetik Algoritma (GA), Parçacık Sürü Optimizasyon Algoritması (PSO) ve Yapay Arı Koloni Algoritması (ABC) ile optimize edilerek daha doğru tahminlerin gerçekleştirilmesi sağlanmıştır. Her bir algoritma için gerçekleştirilen 30'ar koşma incelendiğinde ortalama RMSE hata değerine göre PSO algoritmasının diğer algoritmalara göre daha başarılı olduğu tespit edilmiştir. 30'ar koşma içerisinde en iyi RMSE değerini GA vermiştir. Bir diğer performans kriteri olan çalışma süreleri incelendiğinde yapılan 30'ar koşmalara göre GA diğer algoritmalara göre daha hızlı çalışmıştır. Önerilen sistemin başarımı literatürde var olan movielens_small veri kümesi üzerinde test edilmiştir ve sonuçları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the aims of recommendation systems is to provide recommendation to users based on the records of other users. In recent years, the recommendation systems are implemented in cloud computing due to the big data. The Dataproc system is very useful for managing Spark services in Google Cloud which is one of the most popular cloud computing systems. One of the most used approaches in recommendation systems is Collaborative Filtering. In this study, a recommendation system was implemented using Alternative Least Squares Method (ALS) with Collaborative Filtering in Dataproc environment. The initial parameters of the ALS algorithm are optimized with the Genetic Algorithm (GA), Particle Swarm Optimization Algorithm (PSO) and Artificial Bee Colony Algorithm (ABC). When 30 runs are performed for each algorithm, PSO algorithm is more successful than other algorithms based on average RMSE error value. Within 30 runs, the best RMSE value is given by GA. In the analysis it is observed that GA is faster than other algorithms. The performance of the proposed system is tested on the movielens_small dataset.