Dağıtım şebekelerinde d-statkom ile gerilimkalitesinin iyileştirilmesi
Improving voltage quality with d-statcom in distributionnetworks
- Tez No: 534343
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN MERAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu tez çalışmasında, dağıtım şebekelerinde D-STATKOM ile gerilim kalitesinin iyileştirilmesi üzerine çalışmalar yapılmış olup, D-STATKOM' un denetim algoritması için sabit parametreli Oransal + İntegral (PI) ve Paralel Rezonans (PR) denetleyiciler kullanılmıştır. Her iki model performansları PSCAD/EMTDC benzetim programı karşılaştırılmıştır. Elde edilen teorik ve benzetim çalışması sonuçlarına göre, şebekeye paralel olarak bağlanan D-STATKOM' un hem PI yöntemi, hem de PR yöntemi ile sistemde arıza veya herhangi bir başka sebeple oluşan kısa süreli gerilim düşümlerine (gerilim çukuru) çok kısa bir sürede tepki verdiği ve bara geriliminin anma değerlerine yakın değerlere çıkmasını sağladığı, böylece gerilim çökmesinden dolayı oluşacak aksamaları giderdiği ve PI ile PR denetleyici kullanan DSTATKOM' ların birbirine göre kısmi avantaj ve dezavantajları bulunduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the improvement model of voltage quality with D-STATCOM was studied in distribution networks and the control algorithm of D-STATCOM was realized with constant parameter proportional + integral (PI) and proportional + resonance (PR) controllers. These systems was simulated with the PSCAD/EMTDC program. According to theoretical results and simulation results obtained from the control method mentioned in this study, D-STATCOM responds to both the PI method and the PR method in a very short time with the failure of the voltage sag caused by any reason or error in the system and that the system has removed the faults due to the voltage sag. In addition, PI and PR controllers were compared according to different loads and conditions.