Mathematical and computational modelling of chemical heat pumps
Kimyasal ısı pompalarının bilgisayar ortamında matematiksel olarak modellenmesi
  1. Tez No: 534349
  2. Yazar: TALHA GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ULUDAĞ, PROF. DR. GÜRKAN KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Kimyasal ısı pompaları, doğal veya endüstriyel kaynaklardan üretilen atık enerji yeniden kullanılmak istenildiğinde geleneksel olanlara göre değerli alternatiflerdir. Bu çalışmada, aktifleşmiş karbon-etanol adsorsiyon reaktörünün kinetik verileri modellenmiş ve COMSOL Multiphysics yazılımına tümüyle uygulanmıştır. Ardından, daha yüksek ısı transferi oranını sağlamak ve bu yolla sistemden daha yüksek performans elde etmek amacı ile geometri çeşitli yollarla modifiye edilmiştir. Bunun üzerine, tasarlanan reaktör yatağından optimum güç üretimini elde etmek için yatak, çeşitli döngü süreleri ile çalıştırılmaktadır. Elde edilen sonuçlar, tasarlanan sistemlere daha iyi bir ısı transfer alanının sağlanmasının yatağın verimliliğini önemli ölçüde arttırdığını ve daha uzun süre ile beraber daha fazla buharın adsorbe olmasına rağmen, güç üretim değerinin, artan çalışma süresi nedeniyle doğrusal olarak ilerlemediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Chemical heat pumps are valuable alternatives to conventional heat pumps when the aim is re-utilizing waste energy that is created from natural or industrial sources. In this study, kinetic data of an activated carbon – ethanol adsorption reactor is modeled and properly implemented into COMSOL Multiphysics software, and the geometry is modified for higher rate of heat transfer with the aim of gaining more performance from the system. On top of that, various cycle times are studied for gaining optimal cooling power from designed reactor bed. The results showed that, providing better heat transfer domain to designed systems drastically increased the efficiency of the bed and although more vapor is adsorbed by extended time period, cooling power value did not expand linearly due to increased operation time.