Gemi kargo tanklarında doğal taşınımla olan ısı geçişinin sayısal ve deneysel olarak incelenmesi
Numerical and experimental investigation of natural convection heat transfer in ship cargo tanks
- Tez No: 736343
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA ERGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Ağır yakıt, ham petrol, asfalt, bitüm, kimyasallar, vb. petrol ürünlerinin akma noktası genel olarak çok yüksektir. Bu tip akışkanlar akma noktalarının altında katılaşırlar. Katılaşmayla birlikte kimyasal özellikleri değişir. Ayrıca, bu tip akışkanların akma noktalarının altında akışkanda mum oluşumu başlar. Gemi kargo tanklarındaki ağır yakıt, ham petrol, asfalt, bitüm, kimyasallar, vb. petrol ürünlerindeki katılaşmayı, kimyasal özellik değişimini ve mum oluşumunu önlemek için bu tip akışkanlar ısıtılır. Bundan dolayı, bu tip akışkanların tank içerisindeki sıcaklığı sefer süresince belli bir seviyede tutulur. Ayrıca, bu tip yüksek viskoziteye sahip akışkanlar istasyondan gemiye ve gemiden istasyona taşınması öncesinde akışkan ısıtılarak pompalanabileceği uygun sıcaklık değerine getirilir. Kargo tanklarındaki sıvı yükler geleneksel olarak dolaylı ısıtma yöntemleriyle ısıtılmaktadır. Bu yöntemlerde ısı, bir ısı transfer yüzeyi boyunca aktarılır. Kargo tanklarındaki ısıtma sistemi için en sık ve yaygın kullanılan yöntem tanka daldırılmış ısıtma serpantinlerinin kullanılmasıdır. Tankların tabanındaki serpantinler sıcak olur ve hemen yakınında bulunan sıvı yükü ısıtır. Sıcak sıvı yük ısınarak yükselir ve daha soğuk olan sıvı yükle yer değiştirir, böylece tankta doğal bir sirkülasyon (doğal taşınım) gerçekleşir. Ağır yakıt, ham petrol, asfalt, bitüm, vb. yüksek viskoziteli akışkanların bir gemi kargo tankında ısıtılması işlemi önemli miktarda enerji ve maliyet gerektirir. Bu enerji ve maliyet kapalı hacimdeki doğal taşınımın fiziğinin iyi anlaşılmasıyla azaltılabilir. Bu çalışmadaki amaç, gemi kargo tanklarındaki doğal taşınımla ısı transferi ve akış problemini deneysel ve hesaplamalı olarak modellemek ve elde edilen bilgiler, bulgular, sonuçlar ile gemi kargo tanklarındaki ısıtma sisteminin enerji etkinliğini arttırmaktır. Bölüm 2'de deneysel çalışma açıklanmıştır. Gemi kargo tankı, alttan rezistans telleriyle ısıtılan üstten termostatik su banyosuyla soğutulan bir dikdörtgen kapalı hacim olarak modellenmiştir. Deneysel çalışmada, 5700 Detveyt tonluk (DWT) bir petrol/kimyasal tankerin gerçek kargo tank boyutlarının ⁓1/20 ölçeğinde bir model tankı oluşturulmuştur. Model tankın alt ve üst duvarları doğal taşınımla ısı geçişi için gerekli olan sıcaklık farkını yaratabilmek için farklı iki ısı değiştirici olarak tasarlanmıştır. Soğuk tarafta, üst alüminyum plakadan ısıyı uniform olarak çekmek için bir soğutma ceketi tasarlanmıştır. Sıcak tarafta, alt alüminyum plaka elektrik direnç telleriyle ısıtılmıştır. Isıyı plaka üzerinde uniform olarak dağıtmak için, elektrik direnç telleri üç eşit parçaya bölünmüştür. Alüminyum oksitten döküm yöntemiyle ısıtıcı için bir tabla imal edilmiştir. Tablanın içine ısıya dayanıklı cam tüpler yerleştirilmiştir. Her bir elektrik direnç teli tabladaki cam tüplerden geçirilmiştir. Böylece, homojen bir sıcaklık dağılımı sağlayan bir tabla ısıtıcı tasarlanmıştır. Ayrıca, her bir elektrik direnç teli PID (Proportional Integral Derivative) kontrol mekanizmasına sahip dijital sıcaklık kontrol cihazıyla kontrol edilmiştir. Her bir elektrik direnç teli ayrı ayrı kontrol edilerek alt plakada uniform bir sıcaklık dağılımı elde edilmiştir. Böylece, doğal taşınım için gerekli olan sıcaklık farkının kontrol edilebileceği bir deney düzeneği kurulmuştur. Ağır yakıtın viskozitesinin sıcaklıkla olan büyük değişimi ve yüksek Pr sayısı özelliklerini modellemek için, model tank içerisinde çalışma sıvısı olarak gliserin kullanılmıştır. Deneyde soğuk ve sıcak plakaların yüzeylerindeki sıcaklıklar, model tankın farklı noktalarındaki gliserinin sıcaklıklarını ölçmek için gerekli olan veri toplama sistemi, açık kaynaklı bir elektronik geliştirme kartı olan Arduino Mega ATmega2560 ve tasarımı yapılan devrenin delikli pertinaks üzerine aktarılmasıyla geliştirilmiştir. Isıl çiftler, bir bilgisayara bağlı bu çalışmada geliştirilen veri toplama ünitesine bağlanmıştır. Bu çalışmadaki sıcaklık verilerini okumak için Arduino IDE (Integrated Development Environment) yazılımında kod yazılarak düzenlenmiştir. Model tank içerisindeki doğal taşınımla ısı geçişi için yapılan deneyler İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi'nde bulunan Gemi Emisyonları Laboratuvarı'nda gerçekleştirilmiştir. Deneysel çalışma, izotermal olarak ısıtılan alt alüminyum plaka sıcaklığı ile izotermal olarak soğutulan üst alüminyum plaka sıcaklığı arasındaki 3 farklı sıcaklık farkı değeri için gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda, kapalı hacmin dikey simetri ekseni boyunca sıcaklık profilleri sunulmuş ve yatay plakalardaki ortalama Nusselt sayıları hesaplanmıştır. Dikey simetri ekseninde ölçülerek deneysel olarak tahmin edilmiş zaman ortalama sıcaklık profilleri üst ve alt plakaların yakınında keskin bir şekilde değişmiştir. Sıcaklık profili plakaların yakınında termal sınır tabakaların varlığını açıkça göstermiştir. Termal sınır tabakaların dışındaki bölgede sıcaklıkta lineer bir tabakalaşma görülmüştür. Bölüm 3'te gliserin dolu model tanktaki doğal taşınımla olan ısı transferi sayısal olarak incelenmiştir. Aktif alüminyum plakalarda deneysel olarak ölçülen sıcaklıklar sınır şartı olarak sayısal çalışmada kullanılmış ve analizler gerçekleştirilmiştir. Sayısal çalışma, İTÜ Bilişim Enstitüsü bünyesinde bulunan Türkiye Ulusal Yüksek Başarımlı Hesaplama Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde (UHeM) bulunan çok işlemcili yüksek performanslı bilgi işlem kümesi SARIYER'de sağlanan hesaplama kaynakları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Üç boyutlu zamana bağlı korunum denklemleri, sonlu hacim yöntemine dayalı bir hesaplamalı akışkanlar dinamiği programı ANSYS Fluent kullanılarak çözülmüştür. Model tank orta düzlemindeki dikey orta eksende sayısal olarak elde edilen sıcaklık profilleri, yatay duvarlarda hesaplanan ortalama Nusselt değerleri deneysel olarak ölçülerek elde edilen sıcaklık profilleri ve Nusselt değerleriyle karşılaştırılmıştır. Deneysel ve sayısal çalışmalardan elde edilen sonuçlar, sayısal simülasyonlar ve deneysel ölçümler arasında iyi bir uyum olduğunu göstermiştir. Bölüm 4'de ağır yakıt ile dolu kapalı bir hacimdeki laminer doğal taşınımla olan ısı transferi deneysel sonuçlarla doğrulanan sayısal yöntem ve çözüm prosedürü kullanılarak 103≤Ra≤107 aralığındaki Rayleigh (Ra) sayılarında farklı ısıtma sistemleri ve serpantin boru düzenlemeleri için incelenmiştir. İki farklı ısıtma sisteminin performansları araştırılmıştır. İlk sistemde ısıtıcı serpantinler tanka daldırılmıştır. İkinci sistemde, serpantin borularının tankın dışında yer aldığı dikkate alınarak, ağır yakıtın alt duvardan üniform olarak ısıtıldığı kabul edilmektedir. Sıcak serpantin borularının yüksek viskoziteli akışkana daldırıldığı ısıtma sisteminde serpantin boruları arasındaki yatay ve dikey mesafeler ile serpantin borularının dikey eksendeki konumlarının ısı transfer özellikleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. 103≤Ra≤106'da serpantin borularının kapalı alanın dışında olduğu ısıtma sistemi serpantin borularının kapalı alana daldırıldığı sistemden daha düşük bir ısı transfer kabiliyetine sahip olduğu belirlenmiştir. Ra=107'de serpantin borularının kapalı alan dışında olduğu ısıtma sistemi, yatay olarak hizalanmış serpantin boru düzenine sahip ısıtma sistemine kıyasla ortalama Nusselt değerlerinde % 3,25'lik bir iyileşme sağlamıştır. Bölüm 5'de ağır yakıtla doldurulmuş 1:1 ölçekteki bir gemi kargo tankındaki serpantin borularının farklı düzenlemelerinin doğal taşınımla ısı transferi üzerindeki etkileri sayısal olarak incelenmiştir. Boruların sıralı, kademeli ve katmanlı düzenlemeleri için sayısal simülasyonlar yapılmıştır. Serpantin borularının tankın alt duvarı boyunca eşit yatay mesafelerde dağıtılarak sıralı bir şekilde yerleştirildiği düzen, gemilerdeki serpantin boru yerleşiminin geleneksel tasarımıdır. Gemilerdeki serpantin borularının geleneksel tasarımına ait sonuçlar bu çalışmada düşünülen ve önerilen tüm serpantin boru düzenlemelerine ait sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Serpantin borularının geleneksel tasarımında boru yüzeylerinde elde edilen zaman ortalama toplam ısı transfer katsayısı değeri sıralı düzende yerleştirilerek tank tabanının ortasında kümelenmiş serpantin boru düzeninde elde edilene göre % 7,6 artış göstermiştir. Kümelenmiş boru düzeninde son durumda tankta elde edilen minimum ve ortalama sıcaklık değerleri boruların geleneksel tasarım düzeninde elde edilenlere göre düşmüştür. Serpantin borularının kademeli düzeninde borular arasındaki 5 farklı açının (α) 150, 300, 450, 600 ve 750 doğal taşınımla ısı transferine ve akışa olan etkileri incelenmiştir. Serpantin boruları arasındaki açı değeri arttıkça boru yüzeylerindeki zaman ortalama toplam ısı transfer katsayısı değerinde ve son durumda tank içerisindeki ağır yakıtın ortalama ve minimum sıcaklık değerlerinde artış görülmüştür. Kademeli düzende α=600 ve α=750 için elde edilen boru yüzeylerindeki zaman ortalama toplam ısı transfer katsayısı değeri boruların geleneksel tasarım düzeninde elde edilene göre sırasıyla % 2,1 ve % 4,73 iyileşmiştir. Serpantin borularının kademeli düzeninde α=600'de sabit kalacak şekilde borular arasındaki yatay mesafenin doğal taşınımla ısı transferine ve akışa olan etkileri incelenmiştir. Kademeli düzende borular arasındaki yatay mesafenin 0,2284 m'den 0,8 m'ye artmasıyla, boru yüzeylerindeki zaman ortalama toplam ısı transfer katsayısı değerinde % 11,25'lik bir artış görülmüştür. Kademeli düzende α=600'de serpantin borular arasındaki yatay mesafenin 0,8 m olduğu durumda boru yüzeylerindeki zaman ortalama toplam ısı transfer katsayısı değerinde boruların geleneksel tasarım düzeninde elde edilene göre % 13,6'lık bir iyileşme görülmüştür. Taşınımdaki bu iyileşme son durumda tank içerisindeki ağır yakıtın minimum ve ortalama sıcaklık değerlerine yansımıştır. Serpantin borularının katmanlı düzeninde, gemi kargo tankı dikey olarak ısıtma bölgelerine (katmanlara) bölünerek ısıtılmıştır. Hesaplanan toplam ısıtma yükü katman sayısına bölünerek her katmana eşit olarak dağıtılmıştır. Kargo tank yüksekliği 4 ve 5 katman olacak şekilde bölünerek analizler gerçekleştirilmiştir. Katman sayısındaki artış serpantin boru yüzeylerindeki zaman ortalama toplam ısı transfer değerinde bir değişiklik oluşturmazken, son durumda tank içerisindeki ağır yakıtın ortalama sıcaklığını düşürmüştür. Katmanlı ısıtma, boru yüzeylerindeki zaman ortalama toplam ısı transfer katsayı değerinde gemilerdeki geleneksel boru yerleşim düzeninde elde edilen değere göre % 6,88'lik bir iyileşme sağlamıştır. Ayrıca, katmanlı ısıtmayla son durumda tank içerisindeki ortalama ağır yakıtın sıcaklık değeri de gemilerdeki geleneksel serpantin boru yerleşim düzeninde elde edilen değere göre artmıştır. Buna karşın, katmanlı ısıtma son durumda tank içerisindeki ağır yakıtın minimum sıcaklık değerlerini düşürmüştür. Sonuç olarak, bu çalışmada önerilen serpantin borularının kademeli ve katmanlı düzenlerinde gemi kargo tankı içerisindeki doğal taşınımla ısı geçişinin etkinliğinde gemilerdeki geleneksel serpantin boru düzenine göre bir iyileşme sağlanmıştır. Böylece, yüksek viskoziteli akışkanla dolu gemi kargo tanklarındaki ısıtma sisteminin enerji etkinliği arttırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The issue of energy efficiency of ships has attracted the attention of engineers in recent years due to the increasing limitation on emission amounts in the rules and regulations related to emissions on the ship. Reducing ship-sourced emissions is possible by making every sub-system on board energy efficient. The heating system of high-viscosity fluids in the cargo tanks of ships carrying liquid cargo is one of these sub-systems. The heating system of high viscosity fluids such as heavy fuel, crude oil, asphalt, bitumen, naphtha, chemicals, etc. in ship cargo tanks is one of the ship sub-systems that causes a significant energy consumption in tankers. Therefore, it is one of the ship auxiliary systems that increases ship-sourced emissions. Tankers are mostly used for global oil transportation. Transporting oil and its derivatives in tankers presents many operational challenges that limit their economic viability. These operational difficulties are due to the physical properties of oil and its derivatives. Petroleum products such as heavy fuel, crude oil, asphalt, bitumen, chemicals, etc. have high viscosity and they generally have a very high pour point. These types of fluids solidify below their pour point. Their chemical properties change with solidification. In addition, wax formation begins below the pour points of such fluids. High viscosity petroleum products such as heavy fuel, crude oil, asphalt, bitumen, chemicals, etc. are heated to prevent them from solidifying, changing their chemical properties and wax formation. Therefore, the temperature of such fluids in the tank is maintained at a certain level during the voyage. In addition, such high-viscosity fluids are heated before being transported from station to ship and from ship to station. Thus, the temperature of the fluid is raised to the appropriate level at which it can be pumped. Heating is a common method used to overcome the above-mentioned problems of transporting high-viscosity liquid cargo from the ship to the station and keeping its temperature in the tank at a certain level. Liquid cargoes in cargo tanks are traditionally heated by indirect heating methods. In these methods, heat is transferred to the fluid from the heat transfer surface. The most common and widely used method for the heating system in cargo tanks is the use of heating serpentine tubes immersed in the tank. The serpentine tubes at the bottom of the tanks are hot and they heat the liquid cargo around the tubes. The hot liquid cargo rises by heating and is replaced by the colder liquid cargo. Thus, a natural circulation (natural convection) occurs in the tank. Therefore, the main heat transfer mechanism for heating high viscosity fluids in ship cargo tanks is natural convection heat transfer. The process of heating high-viscosity fluids such as heavy fuel, crude oil, asphalt, bitumen, etc. in a ship cargo tank requires a significant amount of energy and cost. This energy and cost can be reduced by a better understanding of the mathematics and physics of the natural convection in enclosed volumes. This study aims to examine the natural convection heat transfer and flow problem in ship cargo tanks experimentally and computationally, and to increase the heating efficiency in ship cargo tanks with the obtained results, information and findings. The experimental study is explained in Chapter 2. The ship cargo tank is modeled as a rectangular closed volume which is heated from the bottom by resistance wires and cooled from the top by a thermostatic water bath. In the experimental study, a model tank with a scale of ⁓1/20 of the actual cargo tank dimensions of a 5700 DWT (Deadweight tonnage) oil/chemical tanker is produced. The lower and upper walls of the model tank are designed as two different heat exchangers to form the temperature difference required for natural convection heat transfer. On the cold side, a cooling jacket is designed to uniformly remove heat from the upper aluminum plate. A closed-circuit cooled circulating thermostatic water bath with high cooling capacity is used to distribute heat uniformly in the cooling jacket. On the hot side, the bottom aluminum plate is heated by electrical resistance wires. To distribute the heat uniformly on the hot aluminum plate, the electrical resistance wires are divided into three equal parts. A plate heater is designed and manufactured from alumina material using the casting method. Heat-resistant glass tubes are placed inside the plate. Each electrical resistance wire is passed through glass tubes in the plate heater. Thus, a heater is designed that provides a uniform temperature distribution. Also, each electrical resistance wire is controlled by a digital temperature controller with a PID (Proportional Integrated Derivative) control mechanism. The electrical wiring diagram required for the control of each electrical resistance heater has been created. An electrical control panel is made by placing the circuit elements seen in the wiring diagram on the electrical panel. A uniform temperature distribution on the lower aluminum plate is obtained by controlling each electrical resistance wire separately. Thus, an experimental setup is established to control the temperature difference required for natural convection heat transfer. To model the heavy fuel large variation of viscosity with temperature and high Prandtl (Pr) number properties, glycerin is used as the working fluid in the model tank. Measurements for the determination of the thermophysical properties of glycerin such as viscosity and density were performed at Istanbul Technical University (ITU), Faculty of Chemistry and Metallurgy, Natural Additives, Functional Components and Health Excellence Center. In the experiment, the temperatures on the surfaces of the cold and hot aluminum plates and the temperatures of the glycerin at different points of the model tank were measured. The data acquisition system required to measure temperatures has been developed by transferring the Arduino Mega ATmega2560, an open source electronic development board, and the designed circuit to the perforated pertinax. Thermocouples were connected to the data acquisition unit developed in this study. To read the temperature data in this study, the code is written in the Arduino IDE (Integrated Development Environment) software. Temperature data were obtained using the open source Arduino IDE software. The calibration of the probe, thermocouples, digital temperature control devices and data acquisition system was performed in DUSCIO Heat Technique Laboratory of ITU Mechanical Engineering Faculty. In addition, the calibration of the multimeters and clamp meters was performed at ITU Electronics Faculty Electrical Circuit Fundamentals and Electrical Machines Laboratories. The experiments within the scope of this study for the natural convection heat transfer in the glycerin-filled model tank were conducted in the Ship Emissions Laboratory at the Faculty of Naval Architecture and Ocean Engineering of ITU. An experimental study is conducted for 3 different temperature difference values between the isothermally heated lower aluminum plate temperature (TH) and isothermally cooled upper aluminum plate temperature (TC). The Rayleigh number (Ra) varies between 1.43x108 and 6.57x108 depending on temperature difference. As a result of the experimental study, temperature profiles along the vertical symmetry axis of the model tank are presented and the average Nusselt numbers on the horizontal plates are calculated. Depending on the increase in the temperature difference between the lower and upper plates, the temperature difference values between the inlet and outlet of the cooling jacket also increase. Therefore, with the increasing temperature difference, the total heat removes from the system through the cooling jacket also increase. The experimentally estimated time-averaged temperature profiles measured on the vertical symmetry axis change sharply near the isothermal upper and lower aluminum plates. The temperature profile clearly indicates the thermal boundary layers near the active wall