Farklı bitki besin elementlerinin bakla bitkisinin (Vicia faba L.) verim ve verim unsurlarına etkisi
The effect of different plant nutrients on the yield and yield components of the bean (Vicia faba L.)
- Tez No: 534348
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHİYE TUBA BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma 2018 yılı ilkbahar yetiştirme mevsiminde gübre uygulamalarının bakla çeşitlerinde verim ve verim unsurlarına etkisini incelemek amacıyla Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi deneme alanında yürütülmüştür. Araştırmada üç bakla çeşidi (Salkım, Eresen 87 ve Filiz 99) ve beş farklı gübre tipi (kontrol, DAP (5 kg /da azot + 9 kg/da fosfor), TSP (9 kg/da P2O5) ve bakteri (Rhizobium leguminoserum) kullanılmıştır. Deneme faktöriyel deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak düzenlenmiştir. Ekim Şubat 2018 tarihinde elle yapılmıştır. Gözlemler; çiçeklenme öncesi, tam çiçeklenme ve çiçeklenme sonrası ve hasat sonrası dönemlerde alınmıştır. Çiçeklenme dönemlerinde; bitki boyu, kök boyu, gövde, kök, yaprak, nodül yaş ve kuru ağırlıkları ölçümleri yapılmıştır. Hasat sonrası dönemde bitki boyu, bakla tane sayısı, bitkide tane ağırlığı, biyolojik verim, tane verimi, 100 tane ağırlığı, bakla uzunluğu ve eni, tane uzunluğu ve eni ve hasat indeksi ölçümleri yapılmıştır. Varyans analiz sonuçlarına göre çiçeklenme dönemlerinde gübre uygulamalarının bitki boyu, kök boyu, gövde, kök, yaprak, nodül yaş ve kuru ağırlıklarına etkisi önemli bulunmuştur. Hasat sonrası dönemde gübre uygulamalarının bitkide bakla sayısı, bitkide tane ağırlığı, biyolojik verim ve tane verimi üzerine etkisi önemi bulunmuştur. Bitkide nodul sayısı çiçeklenme sonrası dönemde en yüksek değeri vermiş ve en yüksek değer Eresen 87 çeşidinde belirlenmiştir. Nodul ağırlığı çiçeklenme sonrası dönemde DAP uygulamasından elde edilmiştir. Gübre uygulamaları arasında en düşük değer 173.8 kg/da ile Organik gübre uygulamasında, en yüksek değer 232.7 kg/da ile Kontrol ve DAP uygulamalarından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the effect of fertilizer applications on yield and yield components on bean cultivars in spring at Dicle University Faculty of Agriculture in 2018. In the research, three bean varieties (Salkım, Eresen 87 and Filiz 99) and five different fertilizer types (control, DAP (5 kg/da nitrogen + 9 kg/da phosphorus), TSP (9 kg/da P2O5) and bacteria (Rhizobium leguminoserum) were used. The experiment was arranged in the factorial design with three replications. Sowing was performed on February 2018. Observations were recorded in before flowering, in flowering, after flowering and in post-harvest periods. During flowering periods; plant height, root length, shoot, root, leaf, nodule fresh and dry weight measurements were made. In the post-harvest period, the plant height, pods, number of grains in the plant, grain weight in the plant, biological yield, grain yield, 100-grain weight, pod length and width, grain length and width and harvest index were measured. The effect of fertilizer and variety on plant height, root height, shoot, root, leaf, nodule fresh and dry weight were significant in flowering periods. The effect of fertilizer on the number of seeds, seed weight, biological yield, and seed yield, were significant post-harvest. The number of nodules in the highest value in the period after flowering and the highest value was determined in Eresen 87. The lowest value of the fertilizer was 173.8 kg/da In organic fertilizer application, the highest value was obtained from Control and DAP applications with 232.7 kg/da.