Sınırsız iyileşme ve inovasyonun KOBİ'lerin performansı ile ilişkisi: TR82 bölgesi Kastamonu örneği
The relationship between unlimited healing and innovations by performania of SMEs: Kastamonu example in TR 82 region
- Tez No: 534380
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kalite iyileştirme uygulamalarından biri olan sınırsız iyileşme, Tüm örgütsel süreçlerde iyileştirmenin devamlı ve sınırlama getirmeden uygulanması, kalite iyileştirme çalışmalarının tüm süreçler, kişiler, aşamalar ve diğer örgüt içi ve dışı faktörlere yaygınlaştırılması ve bunun için mevcut ve olası tüm sınırlamaların ortadan kaldırmasını esas alan bir kalite iyileştirme uygulamasıdır. Yenilik, işletme uygulamalarında, organizasyonunda, dış ilişkilerde ve iyileştirilmiş bir ürün/hizmet veya süreç, yeni pazarlama yöntemi veya yeni bir organizasyon yönteminin gerçekleştirilmesidir İnovasyon son 50 yıllık dönemde, önemi her geçen gün daha çok benimsenmiş, önceki yıllara göre inovasyon ile ilgili daha çok araştırmalar yapılmıştır. Günümüzde inovasyon kavramının bu kadar önemli olmasının nedeni, ülkelerin globalleşme olgusunu kendi yararlarına dönüştürebilme fikridir. Performans; Bir işi yapma kapasitesi etkileme gücü, dayanıklılık vb. farklı durumların ve genel olarak belirlenen düzeye ne ölçüde sonuçlara ulaşıldığının bir göstergesi olarak tanımlanmaktadır. İşletme performansı, üretim yaptığı süreçte belli bir yol kat ettiğinde elde edilen bulgular verilere göre işletme amaç ve hedeflerini yerine getirilmesinin önemini tanımlamaktadır. İşletme performansının ölçümü hem firmanın kendi yaptıklarını görmesi açısından hem de hedef pazarda müşteri memnuniyeti yaratması açısından önemli bir ölçüm aracı olarak görülmektedir. Sınırsız iyileşme, tüm kişi, araç, süreç, uygulamaların vb.nin iyileştirme kapsamına alınmasını öngörmektedir. Tüm unsurlar iyileşme kapsamına alınıp, toplam kalite yönetimi uygulamasının başarısı artmakla beraber müşteri memnuniyeti ve örgütsel performans artışı sağlamaktadır. İnovasyon, ülkelerin globalleşme olgusunu kendi yararlarına dönüştürebilme fikridir. Bilgi üretebilen ve teknolojik yeniliklere ayak uyduran ülkeler, küresel pazarda mamullerini satabilecek ve hizmetler üretebileceklerdir. Küreselleşme açısından yeni ürün/hizmet üretebilmek son derece önem arz etmektedir. İşletme performansı, firmanın kendi iç kaynaklarını kullanmasına izin veren ve dış ortamlarına uyum sağlayan, verimlilik ve etkililik fikirlerini bütünleştiren, rekabetçi güçlere tepki olarak alınan eylemler arasındaki ilişkidir. Bu bağlamda, firma performansı, kâr ve büyümeyi arttırmak için alınan yeni ya da iyileştirilmiş tedbirler nedeniyle, firma başarısı ile bağlantılıdır. Bu çalışmanın amacı, üretim sektörü içinde yer alan küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin performansına sınırsız iyileşme ve inovasyonun ile ilişkisinin tespit edilmesidir. Bu amaçla ilk olarak literatür taraması yapılıp ölçekler geliştirilmiştir. Geliştirilen ölçekleri anket formuna dönüştürüp veriler elde edilmiştir. Araştırma Kastamonu İli organize sanayi bölgesindeki KOBİ'lerin sahiplerine ve yöneticilerine uygulanmıştır. Araştırmanın sonunda; sınırsız iyileşme ve inovasyonun KOBİ'lerin performansı arasında pozitif yönde ve anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Bu bulguların araştırmanın yapıldığı KOBİ'ler açısından önemli ve yol gösterici alacağı bundan sonra yapılacak araştırmalara da katkı sağlayabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Unlimited improvement, one of the applications of quality improvement, Continuous and unlimited implementation of improvement in all organizational processes, Quality improvement based on the dissemination of quality improvement activities to all processes, persons, stages and other intra and organizational factors and eliminating all existing and possible limitations for it application. Innovation is the realization of an improved product / service or process, a new marketing method or a new organizational method in business practices, organization, external relations. In the past 50 years innovation has been more and more adopted every day and more research on innovation than previous years it is made. The reason why the notion of innovation today is so important is that countries can turn the phenomenon of globalization into their own benefits. Performance; Doing a job has the power to affect the capacity, durability, etc. is defined as a demonstration of the extent to which different situations and outcomes are achieved at a generally determined level. Business performance describes the importance of fulfilling business goals and objectives according to findings obtained when a certain way passes through production. Measurement of business performance is seen as an important measure in terms of both seeing what the company does and creating customer satisfaction in the target market. Unlimited recovery envisages the inclusion of all persons, tools, processes, practices etc. within the scope of improvement. All elements are taken into the scope of recovery, and the success of total quality management practice increases with increasing customer satisfaction and organizational performance. Innovation is the idea that countries can turn the phenomenon of globalization into their own benefits. Countries that produce information and keep up with technological innovations will be able to sell products and produce services in global markets. It is extremely important to be able to produce new products / services in terms of globalization. Operational performance is the relationship between actions taken in response to competitive forces, allowing the firm to use its internal resources and adapting to external environments, integrating ideas of efficiency and effectiveness. In this context, firm performance is linked to firm success because of new or improved measures taken to increase profit and growth. The aim of this study is to determine the unlimited improvement in the performance of small and medium-sized enterprises in the manufacturing sector and their relation to innovation. For this purpose, literature review and scales were first developed. The developed scales were converted into questionnaire form and obtained. Research Kastamonu has been applied to the owners and managers of SMEs in the organized industrial zone. At the end of the research; unlimited healing and innovation were found to be positively and positively related to the performance of SMEs. It can be said that these findings can contribute to the research that will be important and guiding for the SMEs in which the research is done.