Rical kaynağı olarak şehir tarihleri (Hicri ilk dört asır)
History of cities as rijal source (First four centuries-Hijri)
  1. Tez No: 534389
  2. Yazar: İSMAİL ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Hicri üçüncü asrın ortalarında telif edilmeye başlanan şehir tarihleri, telif edildikleri dönemde başvurulan önemli kaynaklar arasında yer almaktadır. Eserleri telif eden kişilerin yaşadıkları yeri bir başkasından daha iyi bilmeleri onlarla aynı yerde yaşamış veya orayı ziyaret etmiş kişiler hakkında daha ayrıntılı bilgi vermelerini mümkün kılmıştır. Eserlerde, diğer ricâl eserlerine nazaran daha az ricâl tenkidine dair ifadeler kullanmaları onların aslında bu isimleri kayıt altına alıp ve bu kişilerin sadece kim olduklarına dair bilgiler vermeyi amaçladıklarını söylemeyi mümkün kılmaktadır. Bu çalışmada şehir tarihi müelliflerinin eserleri hakkında genel olarak bilgi sunulacak ve onların eserlerinde kullandıları ricâl değerlendirmelerine yer verilerek eserlerde kullanılan ricâl değerlendirmeri açısından bir oran yakalanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The biography of cities which are written in the middle of the Hijri third century are among the most important sources referred to concerning the period in which they were written. Due to the authors having a more extensive knowledge in comparison with other residents of the cities in which they reside, it has made it possible for providing a far more detailed information accumulated regarding other residents and visitors of the cities. It is possible to say that the authors giving a broader and minimal declaration of rijal criticism compared to other rijal books shows that the sole purpose of these authors were to only merely record the autobiographies rather than giving detailed information of their authority. This study will provide general information of those authors and the statements that they have used to express rijal criticism with comparison to other rijal books.