Sugammadeks'in sıçanların iskelet kas yapısına etkisi
Effect of sugammadex on skeletal muscle structure of rats
- Tez No: 534390
- Danışmanlar: PROF. DR. SUNA CEBESOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada sugammadeks'in sıçanların iskelet kasına etkisinin ışık mikroskobu ile incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, 230-369 ağırlığında Wistar- Albino erkek sıçan kullanıldı. Deneylerde kullanılan sıçanlar (n=6 birey) kontrol grubu, 1 saat, 6 saat, 12 saat ve 24 saatlik sugammadeks uygulanan gruplar olmak üzere beş gruba ayrıldı. Suggamadeks, 75 mg/kg doz olarak sıçanlara intravenöz olarak verildi. Suggamadeks uygulanan sıçanlardan 1,6,12,24 saat sonra ve kontrol gruplarından gastrocnemius kas örnekleri alındı. Dokular ışık mikroskobu için rutin preparasyon işlemlerinden geçirildikten sonra 5µm kalınlığında kesitler alındı. Dokular hematoksilen-eosin (HE), Masson-Trikrom ve Periyodik Asit- Schiff ile boyanarak ışık mikroskobunda incelendi. İncelemeler sonucunda kontrol gruplarında hücre yapısının normal ve kas hücresi kütlelerinin düzenli demetler halinde olduğu izlenmiştir. 1 saatlik sugammadeks uygulanan kas dokusunda kontraktil protein kaybı ve damarlar etrafında kollajen lif artışı; 6 saatlik sugammadeks uygulanan kas dokusunda kontraktil protein kaybı, endomisyumdan ayrılmış hücreler; 12 saatlik sugammadeks uygulanan kas dokusunda kontraktil protein kaybı, atrofi sonucu endomisyumdan ayrılmış hücreler, hücrelerde oryantasyon bozukluğu; 24 saatlik sugammadeks uygulanan kas dokusunda hücrelerde oryantasyon bozukluğu, kas hücreleri arasında ve damarlar etrafında yoğun kollajen lif artışı, atrofi sonucu endomisyumdan ayrılmış hücreler, kas hücresi kaybı ve kuvvetli PAS pozitif tespit edilmiştir. Bütün gruplarda PAS pozitif izlenmiştir. Yapılan bu tez çalışmasında elde edilen verilere göre en etkili sürenin 24 saatte olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is investigate the effect of sugammadeks on skeletal muscle of rats. Wistar-Albino male rats weighing 230-369 were used in the study. The rats (n: 6 individuals) used in the experiments were divided into five groups: the control group and 1 hour, 6 hours, 12 hours and 24 hours sugammadex applied groups. Suggamadex was administered intravenously to rats at a dose of 75 mg / kg. After 1, 6, 12, 24 hours of sugamadex-induced rats gastrocnemius muscle samples were taken from the control groups. After routine preparation of tissues for light microscopy, 5 µm thick sections were obtained. Tissues were stained with hematoxylin-eosin (HE), Masson-Trichrome and Periodic Acid-Schiff and examined by light microscope. As a result of the investigations, it was observed that the cell structure in control groups was normal and muscle cell masses were in regular bundles. The loss of contractile protein and increase of collagen fiber around the veins in 1 hour of sugamadex applied muscle tissue; loss of contractile protein in 6-hour sugammadex applied muscle tissue, cells separated from endomy; contractile protein loss in 12-hour sugammadex applied muscle tissue, atrophy resulting endomy-separated cells, orientation disorder in cells; 24-hour sugamdemex applied to the muscle tissue in cells in the orientation disorder, increase in intense collagen fiber between the muscle cells and around the veins, atrophy resulting endomy-separated cells, muscle cell loss and strong PAS positive were determined. PAS positivity was observed in all groups. In our study, sugammadex was found to be most effective in 24-hour groups. According to the data obtained in this thesis study, it was determined that the most effective time is 24 hours.