İşletmelerin dış pazarlama performansı ile dış pazarlama stratejisi değişkenleri arasındaki ilişki ve Adana ili dokuma sanayi üretici işletmeleri üzerine bir araştırma
The Relationship between export marketing strategy variables and export performans: An empirical study based on textile industry firms in Adana
  1. Tez No: 53442
  2. Yazar: TÜLİN URAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEMAL YÜKSELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
ÖZET İŞLETMELERİN DIŞ PAZARLAMA PERFORMANSI ÎLE DIŞ PAZARLAMA STRATEJİSİ ARASINDAKİ İLİŞKİ VE ADANA ÎLÎ DOKUMA SANAYİ ÜRETİCİ İŞLETMELERİ ÜZERİNE BÎR ARAŞTIRMA Tez Danışmanı : Prof.Dr.Cemal YÜKSELEN Hasırlayan : Tülin URAL M1.jr3t.af a Kemal üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü 1 s 1 etme Anab ilim Da 1 1 Yüksek Lisans Tezi Dünya ticaretinin giderek artıp dış pazarların büyümesi, işletmeleri dış pazar fırsatlarından yararlanma çabasına itmektedir. Pazarlama çerçevesi içinde işletmelerin ihracat performansını etkileyen strateji değişkenlerini ortaya koymak amacı ile hasırlanan bu çalışma, aşağıdaki konuları kapsamaktadır.11 Birinci bolümde, ihracatın ülke ekonomisi ve işletme açısından önemi, ihracat ve dış pazarlama kavramları, İsletmelerin uluslararası pazarlama faaliyetlerine katılma dereceleri ve dış pazarlara giriş yöntemleri aç ı k 1 anmak tad ı r. îkinci bölümde, dış pazarlama stratejisi, pazarlama karması elemanları çerçevesinde ele alınmaktadır. f Dış pazarlama stratejisi, karar değişkenlerinin içsel ve dışsal belirleyicileri, ürün, fi ya ti andırma, dağıtım ve tutundurma stratejileri üzerinde durulmaktadır, ürün stratejileri, adaptasyon ve/veya standardizasyon, marka kararları. ve ambalajlama, etiketleme kararlarıdır. Fiyatlandırma strate j i leri ; f ıyatlandırraanın amaçları, tüketicilerin fiyata bakış açıları, fiyatlandırma yöntemleri, fiyat farklılaştırması,. stratejileri ve dumping'! kapsamaktadır. > Dağıtım stratej i leri, dağıtım politikaları, üretici ve. ihracatçı arasındaki kanal ilişkilinin ekonomik yapısı,, ihracat hizmetleridir. o.Ill Tutundurraa stratejileri adaptasyon ve standard i sasyon kapsamında ele alınmaktadır. Bu çalışmada, Dış pazarlama performansını belirleyen faktörler ve ihracatı engelleyen faktörlere ilişkin araştırma bulguları sunulmaktadır. üçüncü bölümde ise, Adana îli Dokuma Sanayi isletmeleri üzerinde yapılan araştırmada ihracat performansının işletme- ? ölçeği ve ürünün ayırıcı özelliği ile ilgisi ortaya konmaktadır. İhracat konusunda uzman personel çalıştıran, ürününün ayırıcı özelliği olan, pazar bilgisini kullanabilen ve potansiyel pazarları değerlendirerek ihracatı gerçekleştiren, direkt ithalatçıya ihracat yapan işletmelerin ihracat performansının daha yüksek olduğu, araştırma bulguları ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The Relationship Between Export Marketing Strategy Variables and Export Performans: An empirical study- based on Textile Industry Firms in Adana Supervisor : Prof.Dr. Cemal YÜKSELEN By : Tülin URAL f UNIVERSITY OF MUSTAFA KEMAL Institute of Social Sciences Department of Management Master Thesis By globalization of world markets and competition, foreign markets have become increasingly viable and created opportunities for growth-purposed domestic firms. Exporting is the first and easist way of evaluation of these opportunities. *..?'': The purpose of this study is to find out export marketing strategy variables that influence export performance. The results indicated that“firm sise”ajıd'“degree of product. uniqueness”variablesV contribute to the export performance. The x~esults of the study are summarised in the fol lowings ; Exporters which employ export managers formally trained in international business show higher growth rate than the others. f Exporters which sell their export product directly to importers gain greather export growth than the firms using domestic trading firms. Exporters that have unique product show higher performance than exporters that have not. Exporters which adopt their products for foreign consumer needs show higher performance. Export companies whose top managers are motivated to export for proactive ' reasons exhibit greater export performance than the firms which do not.