Tuğla ve çininin yapısal özellikleri (Anadolu, 12.-18.yy.)
Structural characteristics of brick and tile (Anatolia,12th-18th century)
- Tez No: 53443
- Danışmanlar: PROF. BERİL ANILANMERT
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
V ÖZET Tuğla ve çini, seramik malzemeler olarak, eski çağlardan günümüze dek yapılarda kullanılmıştır. Çalışma, tuğla ve çininin yapısal özellikleri üzerine yapılan araştırmayı kapsamaktadır. Birinci Bölümde; tuğla ve sırlı tuğlanın tarihsel gelişimi ve özellikle Anadolu'da Selçuklu ve Osmanlı mimarisinde (12.-15. yüzyıllar arasında) kullanımı ele alınmıştır. İkinci Bölümde; çininin yapı seramiği olarak tarihsel gelişimi, Anadolu'da (12.-18. yy.) Selçuklu-Osmanlı çini sanatı ve mimaride kullanımı üzerinde durulmuştur. Üçüncü Bölümde; tuğla ve çininin belirtilen yüzyıllardaki malzeme özellikleri ve üretimi üzerine yapılan teknik araştırma yer almaktadır. Dördüncü Bölümde ise; tuğla ve çininin Selçuklu ve Osmanlı mimarisindeki kullanılan biçimsel açıdan ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Since the ancient times, brick and tile have been used as ceramic materials in construction. The work covers the research carried about the structural properties of brick and tile. The first chapter deals with the historical evolution of brick and glazed brick especially with its use within the Ottoman and Seljuk architecture (between 12th - 15th centuries) in Anatolia. In the second chapter, the emphasis is put on the historical evolution of tile as a ceramic construction material and the Seljuk - Ottoman tile art in Anatolia (12th - 18th centuries), as well as upon its use in architecture. The third chapter contains the technical research about the material properties and the production of brick and tile throughout the above mentioned centuries. The fourth chapter is dealt with the artistic processes within the tile and brick work in Seljuk and Ottoman architecture.