Aksaray ilinin turizm coğrafyası
The tourism geography of Aksaray province
- Tez No: 534426
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Turizm, Geography, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 343
Özet
Matematik konumu itibariyle 33-35º doğu meridyenleri ile 38-39º kuzey paralelleri arasında yer alan Aksaray ili 7.997 km²'lik yüzölçümü ile ülke yüzölçümünün % 1.02'sini oluşturmaktadır. Turizm, ulaşım ve iletişim olanaklarının gelişmesi ile birlikte küçülen dünyada hızla gelişen ve değer kazanan ve kazandıran ekonomik faaliyetlerden biridir. Aksaray ili doğal ve beşeri anlamda birçok turistik değer ile oldukça yüksek bir potansiyel ortaya koyar. Deniz turizmi dışında diğer hemen bütün turizm türlerine olanak tanıyacak şartları bünyesinde barındıran Aksaray tabiri yerindeyse turizm incisi olmaya aday bir il olarak görülür. İlde özellikle Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında Ihlara Vadisi'ne yönelik yapılan turizm aktiviteleri artmaktadır. Ayrıca Hasan Dağı'nda yapılan turistik faaliyetler de ayrı bir öneme sahiptir. Türk-İslam kültürünü yansıtan camiler, kervansaraylar, kayaların oyulması ile yapılan kiliseler ve manastırlar, ilde rağbet gören beşeri turistik değerlerdir. Volkanik kayaların oyulmasıyla yapılan kilise ve manastırlar özellikle yabancı uyruklu turistler için oldukça ilgi çekici eserler arasında yer alır. Selime katedrali bu manada oldukça ilginç bir yapıya sahiptir. Hasan Dağı kış turizmi, yayla turizmi, yamaç paraşütü, trekking gibi birçok turistik aktiviteye uygun ortam sağlamaktadır. Bu turizm değerinin yeterince kullanılmadığı, değerlendirilmediği tez çalışması sırasında ortaya konmuştur. Yeraltı şehirleri açısından oldukça zengin olan ilde, bazı yer altı şehirleri turizme kazandırılarak yerli yabancı birçok turistin ziyaretine açılmıştır. Keşfedilen yeraltı şehirlerinin yanında daha pek çok yeraltı şehri keşfedilmeyi, turizm amaçlı düzenlenmeyi beklemektedir. Bu keşiflerin devam etmesi ilin turizm değerini de arttıracak ve ekonomik kalkınmaya katkı sağlayacaktır. Tek başına bir tez konusu oluşturacak olan Ihlara Vadisi, kuşkusuz ilin en önemli turizm değeridir. Doğal ve beşeri birçok turistik değeri bulunduran vadi turistlerin il içerisinde en çok ziyaret ettiği alanların başında gelmektedir. Aksaray ili farklı açılardan bakıldığında gelişmişlik düzeyinin yeterli olmadığı bir il olarak görülür. Özellikle merkez ilçesi dışında diğer ilçeleri oldukça kırsal düzeyde kalmıştır. Merkez ilçe dışında diğer ilçelerde temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Bu alanlarda turistik eserler oldukça fazla olmasına rağmen bu alanlar turizme tam anlamı ile kazandırılamamıştır. Bununla birlikte ilde turizm anlamında gelişmeler de yaşanmaktadır. Bu gelişmelerin süreklilik sağlaması kuşkusuz ilin gelişimi açısından da önemli rol oynayacaktır. Bu nedenle ulaşım, konaklama, tanıtım, planlama, koruma gibi çeşitli alt yapıya ve turistik faaliyetlere ağırlık verilmelidir. Ayrıca yönetici, işletmeci ve halk düzeyinde ilin turizm potansiyeli ve sektörel önemi konusunda farkındalık oluşturulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aksaray province, which is located between 33-35º east meridians and 38-39º north parallels in terms of mathematics position, constitutes 1.02% of the country's surface area with 7.997 km². Tourism is one of the fastest growing economic activities in the world, shrinking with the development of transportation and communication facilities. The province of Aksaray has a very high potential with many tourist values in natural and human species. It is considered as a province to be a tourism pearl in the province of the province where the betting which contains the conditions that allow all kinds of tourism other than sea tourism. In the province, especially in June, July and August, tourism activities are increasing for Ihlara Valley. In addition, the touristic activities at Mount Hasan have a special importance. The mosques, caravanserais, churches and monasteries carved from the rocks reflecting Turkish-Islamic culture are popular tourist values in the province. The churches and monasteries built with the carving of volcanic rocks are among the most interesting works especially for foreign tourists. Selime cathedral has a very interesting structure in this sense.Hasan Mountain provides a suitable environment for many tourism activities such as winter tourism, plateau tourism, paragliding and trekking. This value of tourism has not been used sufficiently and it has been revealed during the thesis study. In the province, which is quite rich in terms of underground cities, some underground cities were brought to tourism and many foreign tourists were visited. In addition to the underground cities discovered, many underground cities are waiting to be explored for tourism purposes. The continuation of these discoveries will also increase the tourism value of the province and contribute to the economic development. The Ihlara Valley, which will form a thesis on its own, is undoubtedly the most important tourism value of the province. It is one of the most visited places in the province by the tourists who have many natural and human tourist values. Aksaray province is seen as a province where development level is not enough when viewed from different angles. Especially the other districts except the central district remained at rural level. Outside the central district, the main source of income in other districts is agriculture and animal husbandry. Although the touristic artifacts in these areas are quite high, these areas cannot be fully acquired in tourism. However, there are also developments in the tourism sector in the province. The continuity of these developments will undoubtedly play an important role in the development of the province. For this reason, various infrastructure and tourist activities such as transportation, accommodation, promotion, planning and protection should be given importance. Furthermore, awareness should be created on the tourism potential and sectoral importance of the province at the managers, operators and public level.