Gülşehir ilçesinin beşeri ve ekonomik coğrafyası
- Tez No: 87581
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ELİBÜYÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
IV ÖZET Gülşehir İlçesi Orta Anadolu Bölgesi'nin Orta Kızılırmak Bölümü'nde yer alır. İlçenin kuzeybatısında Kırşehir, güneybatısında Aksaray ili, güneyinde Acıgöl, doğusunda Avanos, kuzeyinde Hacıbektaş İlçesi, güneydoğusunda da Nevşehir ili yer almaktadır. Araştırma alanının kuzeyinde Hırka Dağı, batısında Bozdağ yer alır. Çalışma alanını Kızılırmak kollarıyla birlikte derin bir şekilde kazımıştır. Bu yüzden platoluk alan oldukça geniş bir yüzeyi kaplar. Çalışma alanı içerisinde, 1990 yılı itibariyle 6 kasaba ve 28 köy bulunmaktadır. Yaklaşık 910 km2'lik yüzölçüme sahip olan Gülşehif İlçesi'nde yerleşme çok eskilere dayanmaktadır. Yerleşmelerin büyük bir çoğunluğu plato üzerinde, 850-1000 m'lerde bulunmaktadır. Gülşehir İlçesi'nde nüfus miktarı 1935'den 1975 yılına kadar sürekli artmıştır. 1980 yılında azalan ve sonra tekrar artış içerisine giren nüfus, 1997 yılında verdiği göçlerle tekrar azalmıştır. Bu azalmada göçlerin yanında, doğum artış hızının da gittikçe düşmesi etkili olmaktadır. Gülşehir İlçesi'nde sanayi gelişmediği gibi iş imkânları da kısıtlıdır. İlçeden İstanbul, Ankara, Kayseri gibi şehirlere önemli ölçüde göç edilmektedir. Gülşehir İlçesi'nde halkın temel geçim kaynağını hammadde üretimi oluşturur. Sanayi ve hizmet sektörü gelişmemiştir. Hammadde üretiminde çoğunluk tarım ve hayvancılığa dayanır. Tarım ürünlerinin başında tahıl, kabak, üzüm, baklagil ve meyve üretilir. Hayvancılık faaliyetinde en fazla küçükbaş hayvan yetiştirilir. Son yıllarda büyükbaş hayvan sayısı da giderek artmaktadır.Gülşehir İlçesi'nde hizmetler coğrafyası günümüzde büyük bir gelişme içerisine girmiştir. Ulaşım, ticaret, sağlık, eğitim ve turizm konularına büyük önem verilmeye başlanmıştır. Ancak turizmde hedeflenen yere henüz gelinememiştir. Bunda tanıtım çalışmalarının yetersizliği en büyük etken olmaktadır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Gülşehir sub-province is placed in Middle Kızılırmak part of Central Anatolian Region. On the northwest side of Gülşehir, Avanos, on the north Hacıbektaş sub-province, on the south, Acıgöl and on the northeast, Nevşehir province take place. On the north of filed of research, the Hırka mount; on the west of it, Bozdağ are placed. Because of being digged deeply by Kızılırmak, there occurred a broad plateau. In the field of research, there is six small towns and 28 villages, by 1990. The settlement pattern of Gülşehir - which has a 910 km2 surface area - depends on very old times. The mayerity of the settlement group took at 850 - 1000 m. height, all across on the plateau. The population of Gülşehir was continually increased between of Gülşehir the years 1935 and 1975. That popuklation decreased after 1980. After rapid increase population has been decreased after 1997 because of migration. Besides migration, has influendes the decrease in the rate of migration has influenced the decrease in population. An important number of peole migrates to İstanbul, Ankara and Kayseri because of the insufficient working conditions which is the result of undeveloped industrial sector. The basic sector of the people, lining in Gülşehir, is the production of raw materials which is based on agriculture and cattle-breeding. In the agricultural sector, mostly grain, pumpkin, leguminasae, grape and otherVII fruits are produced. On the other hand, as a result of the activities in cattle-breeding, the number of sheep and goats trained is more then of cattle. Industrial and service sector are not developed in Gülşehir. However, service sector has run into a development in the last years. The services like transportation, health, education and tourism have gained more importance them ever. Nevertheless, the objectives, determined for the developent of tourism have not been canyht yet, because of the lack of advertising facilities.