Okul öncesi eğitimde kullanılan yaratıcı drama tekniklerinin çocukların değerler edinimine etkisi
Effects of creative drama techniques used in preschool education on the values acquisition of children
  1. Tez No: 534437
  2. Yazar: KÜBRA AKGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAİM ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırma yaratıcı drama yönteminin okul öncesi dönemde verilen değer edinimi üzerindeki etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Değer kavramı soyut bir kavram olduğu için okul öncesi dönem çocuklarına somut şekilde nasıl bir yöntemle verileceği iyi araştırılıp seçilmelidir. Bu çalışmada yaratıcı drama yönteminin değerler eğitimi üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışma grubundaki çocuklardan 20'si kontrol grubu 20'si deney grubunu oluşturmaktadır. Çalışmanın deney grubunu 2017-2018 eğitim-öğretim yılında X İlkokulu'nda okul öncesi eğitime devam etmekte olan 20 çocuk; kontrol grubunu ise Kastamonu ili Taşköprü ilçesinde bulunan Y okulunda okul öncesi eğitime devam etmekte olan 20 çocuk oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan Değer Kontrol Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma için ölçeğin hazırlanmasının ardından X İlkokulu'nda bulunan deney grubu ve Kastamonu ili Taşköprü ilçesinde bulunan Y okulundaki kontrol grubuna ön test uygulanmıştır. Deney ve kontrol gruplarına ön test uygulandıktan sonra araştırmacı tarafından oluşturulan 'yaratıcı dramaya dayalı değer öğretim programı' deney grubuna uygulanmaya başlanmıştır ve 13 haftada tamamlanmıştır. Deneysel çalışma devam ederken kontrol grubunda normal etkinlik akışına devam edilmiştir. Deney grubuna uygulanan program tamamlandıktan sonra, deney grubu ve kontrol grubuna, araştırmacı tarafından hazırlanan Değer Kontrol Ölçeği kullanılarak son test uygulanmıştır. Ön test, son test sonuçları puan ortalamaları arasındaki farkın incelenmesi için SPSS 17.0 programında yer alan parametrik testlerden olan Bağımsız T- Testi ve Tekrarlı Ölçümler Anova (Repeated Meausures) testleri kullanılmıştır. Uygulanan istatistikler sonucunda; deney ve kontrol grubu arasında ön test, son test puanları açısından anlamlı fark olduğu; deney grubunda yer alan öğrencilerin ön testson test puanları arasında anlamlı fark olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the effect of creative drama method on preschool values education. As the concept of value is an abstract concept, it is necessary to choose how to give the pre-school children with a method. In this study, the effect of creative drama method on values education was examined. As the work done in this area was limited in theory, an attempt was made to carry out a more detailed research on the existing work. The control group consists of 20 children and experimental group consists of 20 children ın the study group. The experimental group of 20 children who were in preschool education in X Primary School in the academic year of 2017-2018; the control group formed 20 children who are in pre-school education in Y school located in Taşköprü district of Kastamonu province. After applying the pre-test on control and experimental groups, 'value education program based on creative drama' prepared by the researcher was applied on the experimental group and the test was completed in 13 weeks. While experimental work was in progress, normal activity was at routine period as well. After completion of the program applied to the experimental group, the final and retention tests prepared by the researcher via using 'Value Control Scale' were applied to both experimental group and the control group. A parametric and Independent T-test which is located in SPSS 17.0 and Repeated Measures ANOVA tests were used to examine the difference between the average scores in the pre-test, final test and retention test results. As a result of applied statistics; there is significant difference between the experimental and control groups in terms of pre-test and post-test scores; There was also a significant difference between the pre-test and post-test scores of the students in the experimental group.