Siyasal istikrar ve hükümet sistemleri ilişkisi
Relationship between political stability and government systems
- Tez No: 534446
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEL ABİDİN KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, başkanlık, yarı-başkanlık ve parlamenter sistemlerden herhangi biri ile İstikrar arasında her zaman ve mekanda (ülkede) zorunlu olarak pozitif ya da negatif bir korelasyonun var olmadığını vurgulamaktadır; çünkü her toplumun farklı tarihsel, toplumsal ve kültürel bir bağlamı/gerçekliği vardır. Bu çalışmanın amacı, hükümet sistemlerine yönelik olumlu ve olumsuz görüşlerin bir derlemesini sunmanın yanı sıra, mezkur üç hükümet sisteminin de dünyadan bazı örneklerine bakarak her bir hükümet sisteminin siyasal istikrar ile olan ilişkisini tespit etmektir. Bu amaç doğrultusunda gerekli verileri toplamak için genel bir literatür taraması yapılmıştır. Toplanan veriler kategorize edilerek analizi yapılmış ve her hangi bir hükümet sisteminin tek başına istikrarı temin edemediği gibi, istikrara olan katkısının zaman ve mekandan bağımsız olamayacağı sonucuna varılmıştır. Hangi hükümet sisteminin nasıl bir toplumsal yapıya uygun olduğu, dolayısıyla o toplumsal yapıda istikrarı sağlayabileceğini, ancak toplumların tarihsel, toplumsal ve kültürel bağlamı araştırmaya dahil edilerek anlaşılabilir.
Özet (Çeviri)
This study emphasizes that there is not necessarily a positive or negative correlation between stability and any one of the presidential, semi-presidential and parliamentary systems in any space (country) or at any time; because each society has a different historical, social and cultural context/authenticity. The purpose of this study is to assess a compilation of both the negative and the positive views on government systems, as well as to detect the relationship of each government system with political stability by analyzing some examples of the mentioned three government systems, which are implemented around the world. For this purpose, a general literature search was conducted to collect the necessary data. The aggregated data were categorized and analyzed. As a conclusion, as well as any governmental system alone could not provide stability, their contributions to the stability could not be independent of time and space. It can only be understood by it is involved in investigate the historical, social and cultural context of societies, that which government system is suitable for a social structure, and weather it can provide stability in that social structure. SUMMARY