Sosyal medyada yer alan sponsorlu reklamların tüketici satın alma davranışına etkisi: Facebook örneği üzerine nicel bir araştırma
Impact of buying behavior on sponsored advertisements in socialmedia (Facebook example)
  1. Tez No: 534448
  2. Yazar: HAKKI CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY YILMAZ SERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Teknolojinin gelişmesi beraberinde iletişim kurma biçimlerini de değiştirmiştir. İnternet teknolojilerindeki değişim web 2.0 ile sosyal medya olgusunun ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır. Bireyler artık iletişimi sosyal medya üzerinden gerçekleştirmektedir ve ihtiyaçlarını, duygularını, hislerini, beğenilerini vb. kişisel paylaşımlarını sosyal medyada duyurmaktadırlar. Tüm bu verilerin kayıt edildiği sosyal medya ortamları, ürün veya hizmetinin bilinmesini, tanınmasını ve tüketiciye/müşteriye ulaştırılmasını isteyen işletmeler için hedef kitleye ulaşmada kolaylık sağlamaktadır. İşletmeler sosyal medyanın bu olanağının keşfetmesi ile beraber sosyal medyada var olmak için büyük çaba göstermektedirler. İşletmelerin ürün veya hizmetleri ile ilgili sosyal medya ortamlarında verdiği reklamlar hemen yankı bulmakta ve tüketici satın alma davranışlarını etkilemektedir. Hedef kitle konumunda olan sosyal medya kullanıcılarının sosyal medyadan etkilenmesi, aldıklarını bilgiye göre tutum ve davranışlarındaki oluşan değişimler de araştırmacılar için ilgi çeken bir konudur. Bu araştırmada; Facebook sponsorlu reklamları ve tüketici satın alma davranışına yönelik algı ve ifadelerde; cinsiyet, yaş, gelir, öğrenim durumu, günlük Facebook kullanım süresi gibi değişkenlerin etkisi ölçülmeye çalışılmıştır. Araştırmanın evrenini tüm Facebook kullanıcıları oluştururken örnekleme giren katılımcılar kar topu örneklem yöntemiyle ulaşılan 381 kişidir. Anketten elde edilen veriler SPSS (Statistical Packet fort the Social Sciences) 20 kullanılarak analiz edilmiştir. Hipotezlere yönelik T-testi, Anova, korelasyon ve regresyon testlerinin sonuçlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The development of technology has also changed the way people communicate. The change in internet technologies has laid the groundwork for the emergence of social media with web 2.0. Individuals now communicate through social media and they announce their needs, feelings, feelings, likes, personal sharing etc. on social media. The social media environments in which all these data are recorded provide convenience for reaching the target group for businesses that need to be known, recognized and delivered to consumers / customers. With the discovery of these possibilities and capacities of social media, businesses are making great efforts to exist in that platform. Advertisements that businesses place in social media environments related to their products or services are immediately echoing and affecting consumer buying behaviors. The influenced by social media of social media users who are in the target group and the changes in their attitudes and behaviors according to knowledge that they receive from social media is a matter of interest for researchers. In this study the impact -of variables such as gender, age, income, education status, duration of daily Facebook usage was tried to be measured on Facebook sponsored ads and perceptions and expressions about consumer buying behavior. All Facebook users are creating the universe of the research and 381 participants who entered the sampling were reached by snowball sampling method. The data from the questionnaire were analyzed using the SPSS 20 data analysis program, and the results of the T-test, ANOVA, correlation and regression tests for hypotheses were included.