Sosyal medya pazarlamasının tüketici tutum ve davranışlarına etkisi: Trabzon ili örneği
The effect of social media marketing on consumer attitudes and behaviors: Example of Trabzon
  1. Tez No: 773913
  2. Yazar: YILMAZ TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Dijital pazarlama son yıllarda pazarlama ve reklamcılık faaliyetlerinin en fazla odaklandığı noktalardan birini oluşturmaktadır. Günümüzde milyonlarca insan sosyal medya platformları ile etkileşim içerisine girmekte ve bu etkileşim süreciyle büyük bir veri ağı ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkan veri ağı işletmeler ve pazarlamacılar için yeni bir odak noktasını oluşturmaktadır. Bu noktada dijital pazarlama ve tüketici düşünce ve davranışlarının yeni bir başlıkta incelenmeye ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Geleneksel pazarlama alanında pek çok araştırma yapılmıştır. Araştırmamıza konu olan dijital pazarlama faaliyetlerinin etkileri ise yeni bir araştırma konusu olduğundan pek çok açıdan araştırmaya açık bir konuyu oluşturmaktadır. Bu araştırmanın amacı tüketicilerin, sosyal medyada yer alan sponsorlu reklamlar ile ilgili düşüncelerine cinsiyet, yaş, aylık gelir, öğrenim durumları gibi değişkenlerin etki edip etmediği ölçülmeye çalışılmış, araştırmanın ilerleyen bölümlerinde ise tüketicilerin sponsorlu reklamlara ilişkin düşüncelerinin satın alma davranışları üzerindeki etkileri ölçülüp sponsorlu reklamların satın alma davranışlarına etkisinin olup olmadığı ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırmamızın evrenini Trabzon ilindeki tüketiciler oluşturmaktadır. Araştırmamızın örneklemini ise anketin araştırmacı açısından kolay uygulanabilir olması için belirlenen 204 sosyal medya kullanıcısı oluşturmaktadır. Yapılan araştırmada sosyal medya sponsorlu reklamları ile tüketicilerin düşünce ve davranışları üzerindeki etkisi tanımlanmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda araştırmada ortaya konan bulgular 4 aşamada elde edilmiştir. İlk aşamada tüketicilerin sosyal medya kullanımları üzerinde frekans analizi yapılmıştır. İkinci aşamada tüketicilerin sponsorlu reklamlar üzerindeki düşüncelerinin ölçümlenebilmesi adına Bağımsız Örneklem T Testi yapılmıştır. Üçüncü aşamada ise tüketicilerin sponsorlu reklamlar üzerindeki düşüncelerinin farklı değişkenler arasındaki farklılaşmasını ortaya koyabilmek adına Varyans Analizi yapılmıştır. Bulguların dördüncü aşamasında ise tüketicilerin sponsorlu reklamlar ile ilgili düşünceleri ile satın alma davranışları arasındaki etkiyi ortaya koyabilmek adına Regresyon Analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Digital marketing has been one of the most focused points of marketing and advertising activities in recent years. Today, millions of people interact with social media platforms, and with this interaction process, a large data network emerges. The emerging data network is a new focus for businesses and marketers. At this point, digital marketing and consumer thoughts and behaviors need to be examined under a new title. A lot of research has been done in the field of traditional marketing. The effects of digital marketing activities, which are subject of our research, are a new subject research and therefore, they are open to research in many ways. The aim of this study was to measure whether variables such as gender, age, mobtgly income and educational status affect consumers thoughts about sponsored advertisements in social media. Its aimed to reveal whether it has an effect on their behavivor or not. The universe of our research, on the other hand, consists of 204 social media users, who were determined to maket he surver easy to apply for the research, it has been tried to define the effect of social media sponsored advertisements on the thoughts and behaviors of consumers. İn this contexti the findings of the research were obtained in 4 stages. In the first stage, frequency analysis was conducted on consumers social media usage. In the second stage, the Indepented Sample T-Test was conducted in order to measure the opinions of consumers on sponsored advertisements. In the third stage, Variance Analysis was conducted in order to reveal the differenttiantion of consumers thoughts on sponsored advertiisements between different variables. In the fourth stage of the findings, Regressions Anaysis was conducted in order to reveal the effec between consumers thoughts about sponsored advertisements and their purchasing behavivors.