The impact of Instagram advertisement of non-prescribed health supplement products on consumer behaviour in Morocco
Instagram reklamının reçetesiz sağlık takviyesi ürünlerinin Fas'ta tüketici davranışı üzerindeki etkisi
- Tez No: 796057
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜL ÖZKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Modern zamandaki sosyal medya ağları ve platformları, insanlara sadece sosyalleşme değil, aynı zamanda iş yapma fırsatı da vermiştir. İşletmelerin ve markaların ürünlerini tanıtmak için kullanacakları popüler platformlardan biri, platformun kullanıcıları arasındaki etkileşimin, çeşitli kullanıcılara yaygın bir erişim için anında bir şans verdiği Instagram olarak adlandırılıyor. Birden fazla marka ve işletmenin pazarlama stratejileri, platformu ürün ve hizmetlerinin reklamı için kullanmaktır. Bu nedenle bu yazıda, reçetesiz sağlık takviyeleri reklamlarının tüketici davranışları üzerindeki etkisi incelenmekte ve tartışılmaktadır. Bu araştırma, sosyal medya platformu Instagram'da yer alan sponsorlu reklamlarda tüketicilerin reçetesiz sağlık destek ürünlerini satın alma niyetini incelemektedir. Sosyal medya reklam ve tanıtımlarının gücü kabul edilirken, araştırma konusu ile ilgili olarak Instagram'daki sponsorlu içeriklere ilişkin literatürde araştırma eksikliği bulunmaktadır. Bu araştırmada, marka deneyiminin etkisinin satın alma niyeti sonuçları ve sponsorlu içeriğe yönelik tutumların etkisinin satın alma niyeti sonuçları analiz edildi. Çevrimiçi olarak gerçekleştirilen araştırmanın anketine Fas'tan 384 kişi katıldı. Hipotezleri test ederken, doğrusal regresyon, hem marka deneyiminin hem de sponsorlu içeriğe yönelik tutumların satın alma niyetine önemli ölçüde olumlu etkisine uygun olarak bu araştırma için bulgular verdi. Makalenin bulguları, reçetesiz sağlık takviyelerinin sponsorlu içeriğine ilişkin tüketici davranışı literatürüne ve ayrıca daha fazla araştırma için önerilere eklendi.
Özet (Çeviri)
Social media networks and platforms in the modern time have given the opportunity to people not only to socialize, but to conduct business as well. One of the popular platforms to be in use for businesses and brands to promote their products is named to be Instagram, where the interaction within the users of the platform gives it an immediate chance for a widespread reach to diverse users. Multiple brands and business's marketing strategies is to use the platform for the advertisement of their products and services. Hence in this paper, the discussion over the impact of the advertisement of non-prescribed health supplements on consumer behaviour is examined and discussed. This research examines the purchase intention of consumers of non-prescribed health supplements products on the sponsored advertisement on social medial platform Instagram. Whilst the power of social media advertisement and promotions is recognized, there is a lack of research in literature concerning the sponsored content on Instagram regarding the subject of the research. Purchase intention outcomes of the impact of brand experience was analysed in this research, as well as the purchase intention outcomes of the impact of the attitudes towards the sponsored content. The questionnaire for the research that was held online, included 384 participants from Morocco. In testing the hypotheses, linear regression gave the findings for this research in accordance to the impact of both brand experience and attitudes towards the sponsored content to be significantly positive towards purchase intention. The paper's findings added to the literature of consumer behaviour regarding the sponsored content of non-prescribed health supplements, as well as recommendations for further research.