Identity document image analysis using artificial intelligence techniques
Yapay zeka teknikleri kullanılan kimlik belgesi görüntü analizi
  1. Tez No: 534459
  2. Yazar: HAZEM ABDULLAH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUSE MELİS ÖZYILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kimlik belgesi anlamlandırılması, belge tanıma sistemlerinin en önemli alt alanlarından biridir ve birçok“belge görüntüsü analizi”çalışmaları yapılmasına rağmen, bu araştırmanın hala birçok zorluğu vardır. Bu çalışmada, yapay zeka teknikleri kullanılarak kimlik belgesi görüntüsünü analiz etmek için daha iyi bir çözüm amaçlanmıştır. Bu nedenle, bu araştırma, kimlik belgesindeki önemli bilgilerin yerini tespit etmeyi, metni birçok kategoriye sınıflandırmayı (doğum tarihi, soyadı, ad, vb.) ve kimlik belgesindeki yüz fotoğrafı, imza ve logolar gibi anahtar nesneleri tespit etmeyi hedeflemektedir. Bu çalışmada, kimlik belgesi görüntüsünü analiz etmek için belge tipi tabanlı ve makine tarafından okunabilir bölge (MRZ) tabanlı iki ana yöntem kullanılmaya çalışılmıştır. Belge türüne dayalı yöntemde, önce belge görüntüsü sınıflandırılmaya çalışılmış, sonra her sınıf için önceden eğitilmiş modele bağlı olarak o sınıf için gereken bilgi, konum ve metin bölümleri sorgu görüntüsünde işaretlenmiştir. MRZ tabanlı yöntemde ise MRZ konumunu tespit etmeye çalışıldıktan sonra Görsel İnceleme Bölgesi (VIZ) alanı ile MRZ bilgisini küçük ölçekli Doğal Dil İşleme (NLP) motoru kullanarak eşleştirilmektedir. Önerilen çalışma ile, belge tipi tabanlı yöntem kullanılarak dokümanların %94.8'i yüksek doğrulukta, %3'ü iyi doğrulukla analiz edilmiştir. Yüz ve bazı logolar hariç herhangi bir örüntü bilgisi tespiti bu çalışmada yapılmamıştır. Test örneklerine göre %97.8 oranında başarılı analiz elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Identity document understanding is one of the most important parts in the document recognition systems, even though that many researches are done in“document image analysis”, however this research still has many challenges. This research aims to find a better solution to analyse the identity document image using artificial intelligence techniques. Hence, proposed method detects the location of the important information in the identity document, classifies the text to many categories (date of birth, last name, first name...etc.), and detects the key objects in the identity document image like the face photo and signature and even the logos. Methods used in this research are divivded into two categories which are document type based and machine-readable zone (MRZ) based approaches. In the document type based method, first the document image is classified, then pre-trained model for each class is utilized to derive the information needed such as location and text segments for that class on the query image. In the MRZ based approach, first MRZ location is detected, then Visual Inspection Zone (VIZ) area zone with the MRZ information are matched and small Natural Language Processing (NLP) engine is utilized to detect text. The accuracy of the research was 94.8% with accurate detection for all segments in the document, and 3% with good detection. However some information in the document image was missing, resulting in 1% of wrong detection as false positive, and the last 3 was not detected at all. Consequently, the overall accuracy of the research was 97.8% of the test samples.