İslam borçlar hukukunda temel hukuk ilkeleri – (Mebsût örneği)
The legal principles in the Islamic law of obligation (In the case of mebsut )
- Tez No: 534491
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BARDAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
İslam hukukundaki temel hukuk prensipleri birçok çalışmaya konu olmuştur. Elinizdeki bu çalışmada dağınık halde ele alınan hukuk prensipleri bir araya getirilmiş olup borçlar hukuku için benimsenmiş temel prensiplerin Mebsût özelinde nasıl ele alındığı, hangi kavramlarla ifade edildiği değerlendirilmiştir. Nitekim borçlar hukuku için benimsenmiş temel ilkeler ile Mebsût'ta borçlar hukukunu ele alan bölümlerdeki temel yaklaşımlar benzerlik bakımından birbirleriyle paralellik göstermektedir. Prensip kelimesinin geçmişten günümüze kadar hangi kavramlarla ele alındığına da yer verilen çalışmada, modern hukuktaki borçlar nazariyesi ile kazuistik yöntemin benimsendiği İslam hukukundaki borçlar nazariyesi arasındaki farklılıklar mukayese edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Basic law principles in Islamic law had been subjected to so many different works. In this work, the law principles that was taken into consideration separately was brought together and how basic principles that was adopted by law of obligations were handled specific to Mebsut and in which terms it was expressed was evaluated. However, the basic principles that was adopted by law of obligations shows similarity with the part that considers law of obligations in Mebsut. This project also mentioned the term Principle`s meaning and in which terms it was used from past to present and also it compared the differences between modern law obligation theory and the Islamic law obligation theory that was adopted by a casuistic administration.