Bandırma sülfürik asit tesisi pirit küllerinin zenginleştirilebilirliğinin araştırılması
Investigation of enrichment of Bandırma sulphuric acide plant pyrite ashes
  1. Tez No: 534521
  2. Yazar: ÖMER KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu tezin konusu olan MGS ile pirit külü zenginleştirme çalışmalarında tambur dönüş hızı, genlik, yıkama suyu debisi ve tambur eğimi gibi parametrelerin pirit külünden SiO2 giderimine olan etkileri incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmalar sonucunda; tambur dönüş hızı arttıkça konsantrenin Fe tenörleri azalmakta, Fe kazanım verimi artmakta ve aynı zamanda doğal olarak SiO2 giderim verimi de azalmaktadır. Yıkama suyu debisinin SiO2 giderimine olan etkisi çalışmalarında; yıkama suyu miktarı arttıkça konsantelerin Fe tenörü artarken Fe kazanım verimlerinde düşüş ve aynı zamanda SiO2 giderim verimi de artmaktadır. Genlik miktarının/uzunluğunun SiO2 giderimine etkisi çalışmalarında; genlik uzunluğunun Fe tenör ve Fe kazanım verimlerine çok az etkili olduğu ve aynı zamanda SiO2 giderim verimlerinde de fazla bir etkisi olmadığı gözlemlenmiştir. Tambur eğiminin SiO2 giderimine etkisi çalışmalarında; tambur eğimi arttıkça Fe tenörlerinde kayda değer bir değişim gözlemlenmemiştir. Eğimin etkisinden dolayı eğim arttıkça konsantre miktarı azalmış ve buna karşılık dolayısıyla Fe kazanım verimleri de azalmıştır. Elde edilen optimum paremetreler kullanılarak yapılan deneyde ise artıktaki SiO2 giderim verimi ve tenörü sırasıyla %53,11 ve %8,72 SiO2 olarak gerçekleşmiştir. Konsantre Fe tenörü %68,14 olurken Fe kazanım verimi ise yaklaşık %83 olarak gerçekleşmiştir. Elde edilen konsantrenin SiO2 tenörü %2.17 olarak gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of parameters such as drum rotation speed, amplitude, wash water flow rate and drum slope on the removal of SiO2 from pyrite ash removal were investigated. As a result of the studies; as the drum rotation speed increases, the Fe grades of the concentrate decrease, the Fe recovery increases, and the efficiency of SiO2 removal also reduces naturally. In the studies carried out on the effect of washing water flow on SiO2 removal; as the amount of washing water increases, the Fe grade of the concentrates increases, while Fe recovery decreases and the efficiency of SiO2 removal is also increased. The effects of amplitude / length on SiO2 removal were found in; it was observed that the amplitude length had little effect on Fe grade and Fe recoveries and also was no effect on the SiO2 removal efficiency. Effects of drum slope on SiO2 removal; no significant change was observed in Fe grades as the slope of the drum increased. Due to the effect of the slope, the amount of concentrate decreased as the slope increased, and therefore Fe recovery decreased. In the experiment performed using the optimum parameters, the SiO2 removal efficiency and grade in the tailing was 53.11% and 8.72% SiO2, respectively. The Fe grade of the concentrate was 68.14% and the recovery was about 83%. The SiO2 grade of the obtained concentrate was also 2.17%.