Yüksek öğretim öğrencilerinin bireysel öğrenme ortamı kullanımı ve yeni bir araç uygulaması
Higher education students' personal learning environment usage and an applicaton of a new tool
  1. Tez No: 534520
  2. Yazar: OĞUZ AK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ GÜLSEÇEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Öğrenciler öz düzenleme becerilerini kullanarak kendi bireysel öğrenme ortamlarını şekillendirebilirler ve bu beceri yaşam boyu öğrenmeyi destekleyebilecek anahtar bir kavram olarak görülmektedir. Bu çalışmada yükseköğretim öğrencilerinin bireysel örenme ortamı kullanımları ve bu ortamlara yönelik genel algılarının ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bu bağlamda bir grup öğrenci, araştırmacı tarafından geliştirilen bireysel öğrenme ortamı aracını bir dönem boyunca kullanarak hem bu araca yönelik, hem de genel olarak bu ortamlara yönelik algılarını ortaya koymuşlardır. Bu bulgular yüksek öğretim öğrencilerinin bireysel öğrenme ortamı kullanımlarına yönelik detaylı fikir vermiştir. Öğrenciler kullanılan araca yönelik genel olarak olumlu görüşlerini belirtmişler ancak bazı açılardan olumsuz görüşler belirtmişlerdir. Öte yandan öğrencilerin bireysel öğrenme ortamlarında kullanabilecekleri en etkin araçlardan biri son yıllarda yaygınlaşan 'kitlesel açık çevrim içi derslerdir'. Çalışmada göreceli olarak yeni bir yaklaşım olarak; bu açık derslerin geleneksel müfredata entegrasyonu incelenmiştir. Araştırmada bir grup yükseköğretim öğrencisi 10 hafta boyunca bir 'veritabanı yönetimi sistemlerine giriş' dersini 'hibrit kitlesel açık çevrim içi ders' yöntemiyle kısmen yüz yüze ve kısmen çevrim içi olarak almıştır. Dersi bu yöntemle alan öğrencilerin yönteme yönelik olumlu ve olumsuz detaylı görüşleri ortaya konmuştur. Görüşlerde daha detaylı araştırılması gereken bazı eleştiriler olsa da genel olarak öğrencilerin yönteme karşı olumlu yaklaşımları öne çıkmıştır. Buna ek olarak dersi bu yöntemle alan öğrencilerin başarı düzeyi, dersi tamamen yüz yüze alan öğrencilere göre kısmen yüksek çıkmış ama bu fark anlamlı bulunmamıştır. Dersi takip eden öğrencilerin bu süreçte öz düzenleme becerilerinde bir artış olup olmadığı incelenmiş ancak anlamlı bir artış bulunamamıştır. Öte yandan öğrencilerin öz düzenleme profil puanları ile ortama yönelik olumlu görüşleri arasında tüm alt kırılımlarda (daha anlaşılır bulma, daha az zaman alıcı bulma, daha esnek bulma, daha öğrenilebilir bulma, tekrar kullanmayı isteme) pozitif anlamlı ilişki bulunmuştur. Bu bulgu bu yöntemin olumlu bulunmasıyla öğrencilerin öz düzenleme becerileri arasında bir ilişki olduğunu ortaya çıkarması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Students can learn in 'personal learning environments' by themselves by using 'self-regulated learning' skills. So ability to use 'perslonal learning environments' is a key skill for life long learning. In this study, one aim is to understand higher education students' use of personal learning enviorments and their related profiles. For this reason researcher developed a personal learning environment tool and a group of students use it for a term in a course. Then, they reported their perceptions toward both this tool and the personal learning environments. The findings give detailed ideas about their use of such environments. In general, they reported positive feelings but there were some negative feelings as well. Morever, one of the good personal learning environment tool could be 'massive open online course' (MOOC) that is evolved in last decade. One recent approach is to use them to support traditional courses. In this study, researcher conducted a 'hybrid massive open online course' study for 10 weeks in 'introduction to database management systems' course. Students studied half of the course in classroom and they studied the other half in a MOOC. After application, they reported their positive and negative feelings toward the method. Athough some negative feelings existed, they mainly had positive perceptions toward the method. In addition, their achievements compared with the achievements of students who took the course fully on campus. Athogh treatment groups' achievement was slightly higher, this difference was not significant. Moreover, their self-regulation skill was measured before and after the application. But in such period, it was not increased. But importantly, their self-regulation profile scores and their positive perceptions toward this method (more understandable, less time consuming, more learnable, more flexible) found positively correlated. So, students who have higher self regulation skills possibly found this method more feasible and this finding is important.