Bandırma-Edincik yöresindeki çeşitli endüstriyel kuruluşların baca emisyonlarının çevredeki zeytin tarımı yapılan alanlara ve bitkisel ürüne etkileri
- Tez No: 47868
- Danışmanlar: PROF.DR. SEVİM ZABUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Doktora Tezi BANDIRMA-EDİNCİK YÖRESİNDEKİ ÇEŞİTLİ ENDÜSTRİYEL KURULUŞLARIN BACA EMİSYONLARININ ÇEVREDEKİ ZEYTİN TARIMI YAPILAN ALANLARA VE BİTKİSEL ÜRÜNE ETKİLERİ Şeniz Selçuk ÖNERTOY Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Sevim ZABUNOGLU 1996, Sayfa: 114 Jüri: Prof. Dr. Sevim ZABUNOGLU Prof. Dr. A. Raşit BROHİ Prof. Dr. S. Rıfat YALÇIN Özellikle büyük kentlerde ve endüstriyel faaliyetlerin yoğunlaştığı bölgelerde ortaya çıkan hava kirliliği, insan ve hayvan sağlığı kadar, bitkileri de olumsuz yönde etkilemektedir. Bandırma Gübre Fabrikaları A.Ş. (BAGFAŞ) ile ETİBANK'a ait sülfürik asit fabrikalarının bulunduğu Edincik yöresinde yaygın olarak tarımı yapılan zeytin bitkisinde de son yıllarda çeşidi zararlanmalar meydana gelmiştir. Bu çalışmada, emisyon kaynaklarının zeytin bitkisi üzerindeki olası fitotok- sik etkileri ile bu bitkilerin beslenme durumu incelenmiştir. Araştırma sonunda özellikle fabrikalara yakın ünitelerden alınan bitki örneklerinin S, F ve ağır metal kapsamlarının daha yüksek olduğu ve bu kirleticilerin toprak profilinin üst kısımlarında biriktiği saptanmıştır. Ayrıca araştırmaya alınan zeytinliklerin önemli bir kısmında yetersiz ve dengesiz beslenmenin söz konusu olduğu, fizyolojik dengedeki bozukluğun bitkideki potasyum noksanlığından kaynaklandığı belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Hava kirleticiler, gübre fabrikaları, toprak kirlenmesi, bitki zararlanması, zeytin, kükürt, flor, ağır metaller
Özet (Çeviri)
a ABSTRACT Ph.D Thesis EFFECTS OF CHIMNEY EMISSIONS FROM FERTILIZER PLANTS ON OLIVE FIELDS AND VEGETATIVE PRODUCT IN BANDIRMA-EDİNCİK REGION Şeniz Selçuk ÖNERTOY Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor: Prof. Dr. Sevim ZABUNOGLU 1996, Page: 114 Jury: Prof. Dr. Sevim ZABUNOGLU Prof. Dr. A. Raşit BROHİ Prof. Dr. S. Rıfat YALÇIN Air pollution, especially intensified in urban and industrial regions has serious effects on the health of human and animal and also plant life. In recent years, the sulphuric acid units of Bandırma Fertilizer Factories Anonium Limited and of Etibank, located in Bandirma-Edincik have caused serious damages to wide spread olive plantations of this region. In this study the phytotoxic effects of emissions sources on olive trees has been studied At the end of this study it has been observed that the S, F and heavy metal contents of the plant samples taken from the vicinity of the factories were higher than the others. Additionally, the pollutants were highly accumulated in the upper parts of the soil profile. Also, it has been determined that in the majority of the olive plantations, there were insufficient and unbalanced nutrition and, physiologic disorders of plants were due to K insufficiency. KEY WORDS: Air pollutants, fertilizer plants, soil pollution, plant injury, olive, sulphurdioxide, fluorides, heavy metals.