Profesyonel futbolcu sözleşmesinin sona ermesi ve sona ermenin sonuçları
Termination of the professional football player contract and the consequences of the termination
  1. Tez No: 534532
  2. Yazar: EMİRHAN ÇEVİKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA CAHİT GÜNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Spor, Law, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Çalışmamızda TFF Profesyonel Futbolcuların Statüsü ve Transferleri Talimatı'nda sınırları çizilmiş olan profesyonel futbolcu sözleşmesinin sona ermesi ve sona ermenin sonuçları incelenmiştir. Profesyonel futbolcu sözleşmesinin TFF Yönetim Kurulu tarafından çıkarılan bir Talimatta düzenlenmiş olması nedeniyle, çalışmamızın birinci bölümünde TFF'nin ve TFF tarafından çıkarılan talimatların hukuki niteliği ile genel hatlarıyla profesyonel futbolcu sözleşmesi incelenmiştir. Burada kanun koyucu tarafından yapılan düzenlemeler ile TFF'nin devlet etkisinden uzaklaştırıldığı ve özerk bir tüzel kişi haline geldiği süreç de incelenmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde profesyonel futbolcu sözleşmesinin sona ermesi, üçüncü bölümünde ise sona ermenin sonuçları incelenmiştir. Spor hukukunun gerek ulusal gerekse de uluslararası yargı mercileri tarafından verilmiş olan kararlar ile sürekli olarak kendini yenilemesi ve geliştirmesi nedeniyle, çalışmamızda ulusal ve uluslararası yargı mercilerinin kararlarına da sıklıkla yer verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, the termination of the professional football player contract, which has been determined in TFF Regulations on the status and transfers of the professional football players and the consequences of the termination have been examined. In the first part of our study the legal status of TFF and the TFF's regulations and the professional football player contract in general terms have been examined, due to the arrangement of the professional football player contract in a regulation which has been regulated by TFF's Board of Directors. Hereby, the process by which that the conducting away the state's influence and becoming an autonomous legal entity of TFF has been examined with the regulations made by the legislator. In the second part of our study, the termination of the professional football player contract and in the third part the consequences of the termination have been examined. Because of the continuous renewal and development of sports law with the decisions given by both national and international jurisdictions, in our study have been tried to refer the decisions of national and international jurisdictions frequently.