Profesyonel futbolcu sözleşmesinin sona ermesi ve bundan kaynaklanan uyuşmazlıkların sportif yargı yoluyla çözümü
The termination of professional football player's contract and the resolution process of disputes arising from termination
- Tez No: 415735
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Profesyonel futbolcu sözleşmesi, profesyonel futbolun merkezinde yer alan, futbolcu ve kulüp arasındaki hukuki ilişkiyi düzenleyen sözleşmedir. Futbolun dışa kapalı yapısından dolayı sözleşme, ilişkinin devamından daha çok sona erme sırasında yargısal incelemeden geçmektedir. Sona ermenin ortaya çıkardığı hukuki sonuçlar, taraflar arasında uyuşmazlık konusu haline gelebilmektedir. Profesyonel futbolcu sözleşmesinin sona ermesinden kaynaklanan uyuşmazlıkların çözümü için devlet yargısına başvuru yolu kapatılmış ancak taraflara sportif yargı yoluna başvurma imkânı tanınmıştır. Sportif yargı yolunda, devlet yargısına kıyasla, sportif uyuşmazlıklar konusunda uzmanlardan oluşan kişi ve heyetlerce, spora özgü niteliklerin göz önüne alınarak çabuk ve pratik yargılama yapılmasından dolayı uyuşmazlıklar, daha etkili olarak çözülmektedir. Bu noktada, ülkemizde TFF bünyesinde yer alan, futbol dalında görevli sportif yargı ve FIFA ve CAS bünyesinde yer alan uluslararası sportif yargının benzer ve farklı yönlerinin incelenmesi gerekmektedir. Tüm bu sebeplerle çalışmamız, profesyonel futbolcu sözleşmesinin nasıl sona erdiğini, bu durumda ne gibi sonuçlar ve uyuşmazlıkların çıktığını, uyuşmazlıkların ulusal ve uluslararası sportif yargı yoluyla nasıl çözümlendiğini incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Professional football player's contracts have a substantial role in professional football, as they regulate the legal relationship between players and clubs. Because of the self-enclosed characteristic of professional football, it is usually not possible to come across with disputes which are made a matter of law between players and clubs. Generally, parties prefer to resort a dispute to the judgement at the termination process of a contract. The parties of contract are not free to apply to state courts in Turkey but they are free to apply to governing bodies of football in order to solve a contractual dispute. Applying to the football dispute resolution system has more advantages than applying to state courts, because disputes are resolved practically in a short span of time by arbiters who are experts on football, also the specificity of the sport is taken into consideration. In this regard, nationally the Turkish Football Federation (TFF), and internationally the Fédération Internationale de Football Association (FIFA) and the Court of Arbitration for Sport have jurisdiction to resolve disputes between players and clubs. Although there is a similarity with regards to basic principles, the structure of the TFF and international dispute resolution systems are different. Therefore, this paper aims to discuss the termination of football player's contract, disputes arising thereof and national and international dispute resolution processes.