Kültürel miras mekanlarının turist memnuniyetine etkisi: Efes örneği
The impact of cultural heritage spaces on tourist satisfaction: A study on Efes ( Ephesus) destination
  1. Tez No: 534550
  2. Yazar: GİZEM MÜDÜROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ÖTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı, kültürel ve tarihi miras yerleri özelliklerinin turist tatminine etkisini incelemektir. Bu kapsamda, İzmir Efes-Selçuk sahasını ziyaret eden turistler örneklemi oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında araştırma modeli oluşturmuş ve ilgili hipotezler test edilmiştir. Turistlerin seyahat ve demografik özellikleri de hem tatmin açısından hem de kültürel miras özellikleri açısından incelenmiştir. Araştırmanın genel sonuçlarına göre, tarihi ve kültürel miras özellikleri üç faktörlü bir yapı göstermektedir. Bu faktörler, genel tur özellikleri, tarihi miras özellikleri ve kültürel miras özellikleri şeklindedir. Bu araştırma kapsamında kültürel miras mekanlarının turistlerin genel tatmin düzeyi beklentilerini karşıladığı sonucuna varılabilir. Kültürel miras özellikleri ile tatmin arasında olumlu bir ilişki olduğu görülmüştür. Turistlerin seyahat ve demografik özelliklerinden cinsiyet ve eğitim düzeyinin tatmin üzerinde farklılaştıran etkisi gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study is to examine the impact of historical and cultural sites on turist satisfaction. In this context, tourists who visited Efes consitute the sample. The hypoteses developed within the context of research model were tested. The effects of travel and tourist characteristics on tourist satisfaction and cultural and historical heritage sites were also examined. Research findings indicate that the features of cultural and historical heritage sites are structured into three factors. These are general tour features, historical heritage features and cultural heritage feastures. In this study, it is observed that satisfacion level meets turist expectations. In addition, there is a positive relationship between tourist satisfaction and features of cultural and historical sites. It is observed that gender and education among the travel behavior and turist characteristics are paying a significant role on satisfaction.