Carl August Nielsen'in klarnet konçertosu'nun form analizi ve icracılık yönünden değerlendirilmesi
Form analysis of clarinet concerto of Carl August Nielsen and evaluation of it in terms of performance
- Tez No: 534551
- Danışmanlar: DOÇ. ÖZLEM KOÇYİĞİT
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Carl August Nielsen Danimarka'nın yetiştirdiği en ünlü klasik Batı müziği bestecilerinden biridir. Besteci aynı zamanda şef, kemancı ve iyi bir müzik eğitimcisidir. Nielsen'in özellikle tanınmasını sağlayan en önemli eserleri altı senfonisidir. Nielsen'in altı senfonisi ve üç konçertosu Danimarka dışında repertuvarlara girmeyi başarmıştır. Bu eserlerinin yanı sıra; bestecinin pek çok oda müziği, tiyatro, koro müzikleri, vokal müzikler, piyano müzikleri, org müzikleri ve operaları da bulunmaktadır. Nielsen'in 1928 yılında bestelediği Op. 57, Klarnet ve Orkestra için Konçertosu klarnet eğitim repertuvarında sıklıkla yer alan teknik ve müzikalitenin ön planda olduğu zor eserlerden biridir. Konçertoda bulunan ses atlamaları, parmak pozisyonundaki geçişler, melodilerin şekillendirilmesi, nefes tekniği, nüans ve artikülasyon değişimleri icra eden için önemli zorluklar teşkil etmektedir. Eserin icrasından önce ya da eserle birlikte uygun görülen gam, egzersiz ve etüt gibi çalışmalar bu tür zorlukların üstesinden gelinmesine yardımcı olmakla birlikte yorum kalitesini olumlu yönde etkilemektedir. Nielsen yazmış olduğu bu eserle günümüz klarnet repertuvarının oluşumuna katkı sağlamış önemli bestecilerden biridir. Bu çalışmanın Nielsen'in Klarnet Konçertosu ile ilgilenen her müzisyen için bir başvuru kaynağı olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada, Nielsen'in yaşamı, müziği, yapıtları, Konçertosu'nun tarihi, form analizi ve icra yönünden değerlendirilmesi hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca teknik ve müzikal açıdan zorluklar incelenmiş, önerilen çalışma etütleri ve parmak pozisyonlarıyla tavsiyelerde bulunulmuştur. Anahtar Kelime: Carl August Nielsen, Klarnet Konçertosu, Nefes Tekniği, Artikülasyon, Nüans.
Özet (Çeviri)
Carl August Nielsen was one of the most famous composers of classical western music raised in Denmark. The composer was also a conductor, violinist and a good music educator. Six symphonies of and three concertos of Nielsen achieved to be a part of repertoires outside Denmark. In addition to these works; the composer had a lot of chamber music, theatre and chorus music, vocal music, piano music, organ music and operas. Op. 57 Concerto for Clarinet and Orchestra, which was composed by Nielsen in 1928, is one of the most difficult works that often appears in clarinet training repertoire; technique and musicality is on the foreground in that concerto. High tessitura, passages of finger positions, formation of melodies, breathing technique, nuance and articulation alterations create significant difficulties for the player. Appropriate scale, exercises and studies before or during the performance of the work help these kinds of difficulties to be overcome and affect the quality of performance in a positive way. Nielsen was one of the important composers who contributed to the creation of today's clarinet repertoire by composing this work. It is thought that this study could be a reference guide for the musicians who are interested in clarinet concerto of Nielsen. In this study, the information about the life, music, works of Nielsen, the history of his concerto, its form analysis and evaluation of it in terms of performance has been given. Additionally, technical and musical difficulties have been analyzed and advices related to practice etudes and finger positions have been offered. Keyword: Carl August Nielsen, Clarinet Concerto, Breathing Technique, Articulation, Nuance.