The impact of energy independence and security act of 2007 on renewable energy consumption in The United States
2007 yılındaki enerji bağımsızlığı ve güvenliği yasasının Amerika Birleşik Devletlerinde yenilenebilir enerji tüketimi üzerinde etkisi
  1. Tez No: 534549
  2. Yazar: ABDUL BAGHI NABIYEV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SHOURJO CHAKRAVORTY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Enerji, Econometrics, Economics, Energy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Son yıllarda dünya genelinde küresel ısınma, iklim değişikliği, atmosferdeki CO2 seviyelerinin artışı, ayrıca petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar ve ülkelerin yabancı enerji kaynaklarına bağımlılığı gibi faktörler ekonomi literatüründe yenilenebilir enerji alanında yapılan çalışmaların sayısını arttırmıştır.Yenilenebilir enerji kaynaklarının ana enerji kaynağı olarak kabul görmesi 1970'lerden sonraya tesadüf etmektedirki nitekim bu alanda yapılan çalışmaların sayısı giderek artmaktadır.Literatürde genellikle yenilenebilir enerji tüketimiyle ekonomik büyüme arasındaki ilişki bağlamında birçok çalışma mevcuttur. Bu çalışmanın diğer çalışmalardan farklı olarak literatüre katkısı uygulanmakta olan yenilenebilir enerji politikaların etkinliğini ele almaktadır. Mevcut çalışma ABD 'de 2007 yılında uygulanmaya konulan Enerji Bağımsızlığı ve Güvenliği Yasasının yenilenebilir enerji tüketimi üzerindeki etkisini incelemektedir. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar Türkiye, Çin, Hindistan gibi yenilenebilir enerji yatırımlarına destek veren gelişmekte olan ülkeler açısından önemlidir ve gelecek çalışmalara yol gösterici olmayı amaçlamaktadır.Çalışmada öncelikle bağımlı değişkenimiz olan yenilenebilir enerji tüketimini etkileyen önemli bağımsız değişkenler GSYH, petrol fiyatları ve CO2 emisyonları tanımlanmıştır. Daha sonra kukla değişkenimiz olan 2007 yılındaki Enerji Bağımsızlığı ve Güvenliği yasası değişkeni açıklanmıştır. Enerji Bilgi Yönetim İdaresinden (EIA) toplam yenilenebilir enerji tüketimi ve CO2 emisyonlarından oluşan zaman serileri ver seti alınmış, real GSYH ve petrol fiyatları ise Federal Rezerv Ekonomi Data (FRED) sisteminden elde edilmiştir. Bu veri seti 1990 yılının ilk çeyreği ile 2017 yılının son çeyreğini kapsamaktadır. İlk olarak bu zaman serilerinin durağanlığını test etmek amacıyla ADF, PP, DF-GLS durağanlık testleri yapılmş ve elde edilen sonuçlara göre serilerin birinci dereceden durağan olduğu anlaşılmıştır. Daha sonra Johansen Eşbütünleşme testleri yapıldıktan sonra Dinamik EKK ve Tam Değiştirilmiş EKK tahmin edicileriyle model tahmin edilmiştir. Her iki tahminediciden elde edilen sonuçlara göre 2007 yılındaki Enerji Bağımsızlığı ve Güvenliği Yasasının 2008'den 2017'ye kadar ABD'de yenilenebilir enerji tüketimi üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif etkisi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, global warming, climate change, increase in CO2 levels in the atmosphere, fluctuations in oil prices and countries' reliance on imported energy resources have increased the number of studies in the renewable energy field. Recognition of renewable energy sources as the main energy source coincided with the 1970s, and the number of studies carried out in this area is steadily increasing. In the literature, there are several studies in relation to the association between renewable energy consumption and economic growth. Differently, from other studies, the contribution of existing empirical study to the economic literature addresses the effectiveness of implemented sustainable energy policies. This study examines the impact of the Energy Independence and Security Act of 2007 (EISA 2007) on renewable energy consumption in the US. The results obtained from this study are important for the countries that support renewable energy investments such as Turkey, India, China and aims to provide guidance for future studies. In this study, independent variables GDP, oil price and CO2 emissions which affect renewable energy consumption were introduced. Then our control variable which is EISA(2007) was explained. A set of time series consisting of total renewable energy consumption and CO2 emissions were chosen from the Energy Information Agency (EIA), and real GDP and oil prices were obtained from the Federal Reserve Economy Database (FRED). This dataset covers the first quarter of 1990 and the last quarter of 2017. First, to test the stability of these time series, ADF, PP, DF-GLS stationarity tests were employed and according to the obtained results it was understood that the series were stationary at their first differences. After the Johansen Cointegration test was performed, the model was estimated with Dynamic OLS and Fully Modified OLS estimators. According to the results obtained from both estimators, EISA (2007) positively and statistically significantly affects renewable energy consumption from 2008 to 2017 in the US.