Kasko sigortalarının hasar-maliyet analizi ve Türkiye uygulamaları
Claim cost analize of casco insurance and Turkey
  1. Tez No: 534571
  2. Yazar: ÜNAL MERAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDİL ÖZLEM KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Sigorta şirketlerinin hasar yönetimi teknik karlılıklarını koruyabilmeleri açısından oldukça önemlidir. Bu çalışmada Türkiye'deki kasko sigortasının araç sayıları ile ilişkilendirilerek pazar büyüklüğü, potansiyeli ve sigortalılık oranları incelenmiştir. Kasko poliçelerinde son yıllarda meydana gelen teknik karlılığın azalmasına ilişkin incelemeler yapılmış ve sigorta priminin hesaplamasında kullanılan risk faktörleri ve bu faktörlerin Avrupa Birliği(AB) ülkeleri ile karşılaştırmaları yapılmış, sigortacılıkta meydana gelen ve ilerde oluşabilecek inovasyonlara ve son dönemde ortaya çıkan nesnelerin internetinin getirebileceği sorun ve iyileşmelere değinilmiştir. Hasar yönetimi sigorta şirketinin en kritik noktalarından birisidir. Öyle ki müşteri memnuniyetine ve prim fiyatlarına doğrudan etki edip aynı zamanda şirket imajına da olumlu ya da doğru yönetilmediği taktirde olumsuz etkilerde bulunabilir. Bu etkilerin yanı sıra hasar departmanının maliyetleri kontrol altında tutma gibi zorlu bir görevi mevcuttur. Hasar departmanı,yedek parça sorunları, anlaşmalı servis ağları ve suistimal süreçleri gibi zorlu alanların yönetiminden sorumlu olup, buralarda yapılacak iyileştirmeler ile hasar maliyetlerini kontrol altında tutmaya çalışmaktadırlar. Bu çalışmada maliyet artışına ilişkin unsurlar belirlenmiş, belirlenen bu unsurların nedenleri inceleniş ve maliyetlerin kontrol altında tutulmasına ilişkin çözüm önerileri getirilerek sigorta şirketlerinin karlılığına olumlu bir etki oluşturulması amaçlanmıştır. Çalışmanın hazırlanması sırasındaki desteği, tavsiye ve yorumları için tez danışmanım sayın Prof. Dr. İdil Özlem Koç'a, iş ve eğitim hayatım ile ilgili verdikleri desteklerden dolayı sayın Soner Ergücan ve Sayın Georgios Vrachnos'a ve son olarak her zaman desteklerini hissettiğim aileme teşekkür ederim.
Özet (Çeviri)
Claim control is crucial to insurance companies in order to maintain their technical profits. In this study, the market size, potential of the insurance market and insurancy rates have been examined in correlation with the number of vehicles in Turkey that have Casco. Inquiries have been made regarding the decline of profitability of the casco policies in recent years, along with the comparisons between European Union (EU) countries regarding several risk factors which are used in the calculation of insurance premiums, and mentions of the improvements/depraciations that innovations and recently discovered methods like Internet of things(IoT). Claim control is one of the most critical functions of an insurance company. So much in fact that it can directly affect client satisfaction and premiums while also having such a positive or negative impact on a firm's reputation depending on whether it's been managed correctly. Aside from these aspects, the claim control department is also responsible for the difficult task of keeping expenses under control. The claim department is responsible for the management of challenging areas such as spare part issues, contracted service networks and insurance fraud as well as any improvements that are to be made in these fields while keeping damage costs in check. Thisstudyt includes the pinpointed reasons behind the rising costs, the thorough examination of these reasons and proposals for possible solutions that might help the costs become more manageable in the hope that it may have a positive effect on the profitability of insurance companies. I hereby thanks to Prof. Dr. İdil Özlem Koç for her guidence, suggestions and comments. I would also thanks to Soner Ergücan and Georgios Vrachnos for their support on my work and education life. Lastly ı would like to thank my family for their endless support.