Türk müziğinde keman eğitimi üzerine yazılmış üç metodun incelenmesi ve etütler
Investigation of three methods written on the violin education in Turkish music
- Tez No: 534572
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDİ KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tezde Aydın Oran, Zeynep Barut ve Hakan Şensoy'un yazdıkları metotlar incelenerek Türk Müziği keman eğitimindeki farklılıklar ve benzer noktalar ele alınmıştır. Yazarların uyguladığı metotlar ve etütler incelenmiş, Türk Müziği keman sistemi ve Batı Müziği keman sistemlerine değinilmiştir. Türk Müziği keman eğitiminde metotsuzluk vurgulanarak yazarlar tarafından da daha çok metot yazılması gerektiği vurgulanmıştır. Tezin sonunda Türk Müziği keman eğitiminde öğrencilerin yararlanmaları için yazmış olduğum etütlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the methods written by Aydın ORAN, Zeynep BARUT and Hakan ŞENSOY are examined and discussed about diffrences and similar points in Violin education of Turkish Music. The methods and studies, applied by the authors are examined and the Turkish Music Violin System and Western Music Violin Systems are mentioned. It is emphasized that the method should be written by emphasizing the methodism in violin education by authors. At the end of the thesis, the studies, I have written for the students to benefit from the Turkish Music violin education are included