An exploratory study on Turkish consumers' attitude and purchase intention towards green products
Türk tüketicilerin yeşil ürünlere karşı tutumu ve satın alma niyetleri üzerine bir keşif çalışması
- Tez No: 534601
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI KUŞÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Yeşil pazarlama son yıllarda hızla gelişen bir araştırma alanı haline gelmiştir. Yeşil ürün terimi, Türkiye gibi gelişmekte olan ekonomilerde tüketici bilinci için hala yeni sayılmaktadır. Hızla gelişen küreselleşme, insan sağlığını doğrudan etkileyen çevresel sorunlara yol açmış, bu da tüketicilerin çevre için endişelenmesine neden olmuştur. Tüketicilerin bazısı, kendi eylemleri nedeniyle çevreye verdikleri zararların sonuçlarını fark etmeye başladıkça, satın alma alışkanlıklarını artık yeşil tüketiciler olarak adlandırdığımız yeşil ürünlere dönüştürmeye başladılar. Çalışmamızın amacı, yeşil ürün satın alma niyetlerini ortaya koymak ve tüketicinin sosyal etki, toplu benlik saygısı ve yeşil ürünlere karşı tutumu ile demografik özellikleri arasındaki ilişkinin önem düzeyini ve yönünü araştırmaktır. Bu makalede, kolektif benlik saygısı ve sosyal etkinin, yeşil ürünlere karşı tutumun aracılık ettiği ve nüfusun demografik bir faktörü olan yaşın moderator olduğu yönündeki yeşil ürün satın alma niyeti üzerindeki etkisi incelenmektedir. Hedefimize ulaşmak için İstanbul'da yaşayan 370 kişiye anket yapıldı. Araştırmanın sonuçlarına göre, sosyal etki, toplu benlik saygısı ve yeşil ürünlere karşı tutum olan değişkenler yeşil ürün satın alma niyeti ile anlamlı olarak ilişkili bulunmuştur. Sosyal etki, toplu benlik saygısı ve yeşil ürünlere karşı tutum en uygun modeldir. Ayrıca, tüketicinin daha genç olması, yeşil ürün satın alma niyetinde kolektif benlik saygısının etkisi olacaktır. Ancak, katılımcıların sosyal etkisi ile katılımcıların yaşına gore yönetilen yeşil ürün satın alma niyetleri arasında bir ilişki yoktur.
Özet (Çeviri)
Green marketing has become a fast developing research field in recent years. The term of green product is still new for consumer awareness in developing economies like Turkey. The globalization has lead to environmental problems which directly affect human health, thus this caused the consumers to concern about the environment. As the consumers start to notice the consequences of the damages they impose on the environmental due to their own actions, some of them started to switch their purchasing habits into green products, who we now call the green consumers. Aim of our study is to examine the effect of collective self esteem and social influence on the green product purchase intention of Turkish consumers mediated by attitude towards green products and moderated by age as a demographic factor. In order to reach our goal, a survey was distributed to 370 people who are living in Istanbul. According to the results of the study, variables which are social influence, collective self-esteem and attitudes towards green products were significantly correlated with green product purchase intention. Social influence, collective self esteem and environmental attitude is the most appropriate model. Also, the younger the consumer is the stronger will be the influence of collective self esteem on green product purchase intention. However, there is no relation between social influence of the respondents and their green product purchasing intentions moderated with age of the respondents.