15-25 mm boyutları arasında böbrek taşı olan obez hastalarda rırs ve pnl operasyonlarının karşılaştırılması
Comparison of percutaneous nephrolithotomy and flexible ureterorenoscopy for the management of 15-25 mm renal stones in obese patients
- Tez No: 534647
- Danışmanlar: UZMAN ÇAĞRI ŞENOCAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Amaç: Günümüz toplumunda insanların sedanter yaşam tarzı benimsemesi, beslenme alışkanlıkları nedeniyle metabolik sendrom ve obezite tüm dünyayı etkileyen hastalılardandır. Obezite ile birlikte komorbid hastalıklar olma ihtimali yüksek olan bu grupta taş oluşum riski yüksektir. Taş tedavi modalitelerinden olan ESWL' nin obez gruptaki hastalarda uygulanmasının çeşitli teknik zorlukları mevcut olup 15-25 mm arasında böbrek taşı olan obez hastalarda PNL ve RIRS operasyonlarının etkinlik, güvenlik ve komplikasyonlarını araştırdık. Gereç-Yöntem: Nisan 2009 -Nisan 2014 tarihleri arasında Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji kliniğimizde perkütan nefrolitotomi ve retrograd intrarenal cerrahi operasyonu gerçekleştirilmiş taş boyutları 15-25mm arasında 177 obez (BMI >30kg/ m²) hastanın verileri retrospektif olarak değerlendirildi çalışmada 95 hastaya RIRS 82 hastaya PNL yapıldı. .Hastaların böbrek taş boyutları toplamı 15–25 mm arasında değişmekteydi. PNL yapılan grupta yaş ortalaması 52,7(32–75) erkek sayısı 40(%48,8) , kadın sayısı 42(%51,2). RIRS yapılan grupta yaş ortalaması 48,1 (18–68) olup erkek sayısı 50 (%52,6), kadın sayısı 45 (%47,4). RIRS yapılan hasta grubunda BMI ortalama 33,14 kg/ m², PNL yapılan hastaların BMI ortalaması 31,79 kg/ m² olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate and compare effectivity and safety of flexible ureteroscopy (F-URS) and percutaneous nephrolithotomy(PNL) for 15-25 mm renal stones in obese patients. Materials and Methods: Between 2009 and 2014 177 obese patients who were treated with PNL or F-URS for renal stone in diameter 15-25 mm were analyzed retrospectively. 95 patients were treated with F-URS and 82 patients were treated with PNL . All patients BMI values were >30 kg/m². The parameters studied were demography, operative time,scopy time, hospitalization time, VAS(visual analog scale) score, hemoglobin drop, complications and stone clearance Results: Gender, age, BMI, stone size, stone number, location of stone(s) were similar between groups. The mean operation time was significantly longer in PNL group (p: 0.018).The mean fluoroscopy time was longer in PNL group (