Ceza muhakemesinde fiil
Act in penal procedure
- Tez No: 534648
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
Ceza muhakemesinin her evresinde önemli fonksiyonlar yerine getiren fiil, Türk Hukukunda ilk olarak çalışmamızda ele alınmaktadır. Çalışmamız kapsamında öncelikle fiilin sınırlandırılmasına ve aynılığına ilişkin kriterler farklı görüşler yer verilerek ortaya konulmuştur. Daha sonra fiilin bağlantılı olduğu bazı önemli muhakeme kurumları ve ilkeleri ile ilişkisi bakımından kabul ettiğimiz fiil tanımının muhakemeye etkisi incelenmiştir. Son olarak ise Türk Ceza Muhakemesi hükümleri çerçevesinde muhakemenin tüm evreleri bakımından fiilin ne şekilde ele alındığı tespit edilmiş ve ayrıca içtima öğretisi bakımından uygulamada sıklıkla karşılaşılabilecek bazı problemlere muhakeme hukuku yaklaşımı ile çözüm sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Act has a significant role in all phases of penal procedure and it has been discussed for the very first time in our study. Within the scope of our study we have put forward criterias by presenting different views in order to limit or identify acts. Subsequently acts' effect on procedure with regard to its link with various procedural institutions and principles has been discussed. In addition, in the context of Turkish Penal Code regulations, it has been determined acts' position in the code. Finally the role of procedural act in concurrence problems has been discussed and a procedural solution has been introduced.