Çok katlı betonarme bir yapının deprem performansına perde duvarların etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of shear walls on the earthquake performance of a high-rise reinforced concrete structure
- Tez No: 534669
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİ ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Ülkemiz topraklarının %90'ından fazlasının deprem bölgelerinde yer aldığı ve nüfusumuzun çok büyük bir çoğunluğunun bu bölgeler üzerinde yaşadığı bilinmektedir. Meydana gelen birçok şiddetli deprem ciddi şekilde can ve mal kaybına neden olmaktadır. Ülkemizde can ve mal kayıplarına neden olan depremlerin mevcut yapılar üzerindeki etkisi yapıların güvenilirliğini sorgulanır hale getirmiş ve bu yapıların deprem performanslarının belirlenebilmesi için gerekli çalışmaları hızlandırmıştır. Bu çalışmada, betonarme perde oranı değişiminin betonarme yapıların deprem performansına etkisi incelenmiştir. Bu amaçla DBYBHY 2007 Bölüm 7'de belirtilen doğrusal olmayan analizler yöntemlerinden olan zaman tanım alanında doğrusal olmayan hesap yöntemi ile betonarme perdeli-çerçeveli ve çerçeveli olacak şekilde 20 katlı iki farklı yapı modelleri oluşturulmuş ve SAP2000 sonlu elemanlar programı kullanılarak zaman tanım alanında doğrusal olmayan dinamik analizler yapılmıştır. Her bir yapının sonuçları doğrultusunda yer değiştirme değerleri, hasar durumları ve yapının deprem performans değerlerini sağlayıp sağlamadığı kontrol edilmiştir. Deprem etkisi altında betonarme perdeli-çerçeveli çok katlı yapıda, kolonlarda hasara sebep olan plastik dönme miktarının azaldığı görülmektedir. Aynı zamanda kolonlarda oluşan mafsal sayısının azaldığı tespit edilmiştir. Bu sayede perdeli sistemin, yapıda hedeflenen performans düzeyinin sağlanmasında önemli bir rol oynadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
It is known that more than 90% area of our country is located over the earthquake zones and great majority of our population is living on those regions. Many major earthquakes cause serious loss of life and property. The impact of the earthquakes on existing buildings which cause loss of life and property in our country has made the reliability of the structures questionable hence accelerated the works required to determine the earthquake performance of these structures. In this study, the impact of variation on the ratio of RC shear walls has been examined over the seismic performance of RC structures. For this purpose, two different 20 storey high structures are modelled, shear wall-frame structure and frame structure with nonlinear time history method which is one of the nonlinear analysis methods defined in Turkish Earthquake Code 2007(TEC 2007), Chapter 7 and nonlinear dynamic time history analysis has been made by using SAP2000 finite elements program. In accordance with the results of each structure, the displacement values, damage conditions are reviewed and checked if earthquake performance values of the structure has been maintained. It is seen that the amount of plastic rotation which causes damage to the columns in the multi-storey RC shearwall-frame under the effect of seismic forces is decreased. At the same time, it is determined that the number of articulation in the columns are decreased. In this way, it has been seen that the shear wall system plays an important role in achieving the targeted performance level in the structure.