Strengthening buildings in the shear walls under the influence of horizontal forces
Yatay kuvvetler etkisindeki perde duvarlı yapıların güçlendırilmesi
- Tez No: 872792
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA EYLEM KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Sismik aktiviteye yatkın bölgelerde yatay kuvvetlere dayanıklı yapıların tasarımı ve inşası, binaların deprem sırasındaki güvenliği ve performansının sağlanması açısından büyük önem taşımaktadır. Uzun yıllardır mühendisler ve mimarlar yapıların depreme karşı dayanıklılığını artırmak için çeşitli yöntem ve teknikler geliştirdiler. Bir yapının yanal yük direncini arttırmanın en etkili yöntemlerinden biri perde duvarların kullanılmasıdır. Bu çalışma, 15 katlı betonarme bir yapının sismik direncini SAP2000 ile sonlu elemanlar analizi yoluyla araştırmaktadır. Sismik aktiviteye yatkın bölgeleri vurgulayan araştırma, perde duvar konumlarının optimize edilmesine ve malzeme kalitesinin yapısal performans üzerindeki etkisinin değerlendirilmesine odaklanıyor. Kısmen ve tamamen duvarlı betonarme yapılar arasında karşılaştırma yapılarak çeşitli perde duvar konfigürasyonları dikkate alınmıştır. Deprem ivme verilerini kullanan doğrusal olmayan zamansal geçmiş analizi, mevcut hasar seviyelerini ölçmektedir. Potansiyel performans iyileştirmesi için malzeme kalitesinin ve perde duvar tasarımının Türk Deprem Yönetmeliği'ne göre yükseltilmesi araştırılmaktadır. Sonuçlar perde duvarların sismik kaynaklı yer değiştirme ve hasarı azaltmadaki kritik rolünü vurgulamaktadır. Konumlarını ve tasarımlarını optimize etmek, yatay kuvvetlere karşı dayanıklılığı artırırken, yönetmelikte belirtilen malzemelere bağlılık sismik riski daha da azaltmaktadır. Bu çalışmadan elde edilen bilgiler depreme dayanıklı çok katlı binaların tasarlanması için değerli bir rehberlik sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In regions prone to seismic activity, the design and construction of structures resistant to horizontal forces are crucial for ensuring the safety and performance of buildings during earthquakes. Over the years, engineers and architects have developed various methods and techniques to enhance the seismic resilience of structures. One of the most effective methods to increase the lateral load resistance of a building is by incorporating shear walls. This study investigates the seismic resistance of a 15-story reinforced concrete (RC) building through finite element analysis in SAP2000. Emphasizing regions prone to seismic activity, the research focuses on optimizing shear wall locations and assessing material quality's impact on structural performance. Various shear wall configurations are considered, with comparison between partially and fully walled RC buildings. Nonlinear temporal history analysis, employing earthquake acceleration data, gauges current damage levels. Upgrading material quality and shear wall design according to the Turkish Earthquake Code is explored for potential performance improvement. Results underscore shear walls' critical role in mitigating seismic-induced displacement and damage. Optimizing their location and design enhances resilience to horizontal forces, while adherence to code-specified materials further reduces seismic risk. This study's insights offer valuable guidance for designing earthquake-resistant multi-story building.