Parallel solution of sparse triangular linear systems on multicore platforms
Çok çekirdekli mimarilerde seyrek üçgen doğrusal sistemlerin paralel çözümü
  1. Tez No: 534671
  2. Yazar: İLKE ÇUĞU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT MANGUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bilim ve mühendislikteki pek çok uygulama seyrek doğrusal sistemlerin çözümüne ihtiyaç duyar. Doğrusal sistemleri çözmenin en iyi bilinen yöntemlerinden biri onları üçgensel çarpanlarına ayırıp bu üçgensel sistemleri çözmektir. Üçgensel doğrusal sistemler gerek doğrudan yöntemlere gerekse yinelemeli önkoşullamalara çözüm sağlar ya da tekrar tekrar işlenerek verilen problemleri çözüme yaklaştırırlar. Seri çözümlere uygun doğaları nedeniyle bu seyrek üçgensel doğrusal sistemlerin çözümü genelde paralel çözümlerdeki verimin ana belirleyicisidir. Çok çekirdekli mimarilerin yaygınlaşmasıyla seyrek üçgensel doğrusal sistemleri paralel olarak çözme eğilimi artmıştır. Bu tez çalışmasında, seyrek üçgensel doğrusal sistemlerin, Spike algoritmasına dayalı paralel çözümü tanıtılmıştır. Algoritmanın performans karakteristikleri ve bunların etkileri çeşitli uygulama alanlarından matrisler kullanılarak test edilmiştir. Ek olarak, İntel'in Temel Matematik Kütüphanesinde bulunan paralel seyrek üçgensel doğrusal sistem çözücü ile karşılaştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Many large-scale applications in science and engineering require the solution of sparse linear systems. One well-known approach is to solve these systems by factorizing the coefficient matrix into nonsingular sparse triangular matrices and solving the resulting sparse triangular systems via backward and forward sweep (substitution) operations. This can be considered as a direct solver or it is part of the preconditioning operation in an iterative scheme if incomplete factorization is computed. Often, these sparse triangular systems are the main performance bottleneck due to their inherently sequential nature. With the emergence of multi-core platforms, the interest in solving sparse triangular linear systems effectively in parallel has grown. In this thesis, a parallel sparse triangular linear system solver based on the generalization of Spike algorithm is proposed. The performance constraints of the proposed algorithm and their impacts on the performance are evaluated on matrices from different application domains. Furthermore, performance comparisons are made against the state-of-the-art parallel sparse triangular solver of Intel's Math Kernel Library.