İslam Hukukunda kasame
- Tez No: 53468
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CELAL YENİÇERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kasamenin tarifi konusunda fıkıh bilginleri arasında görüş ayrılığı vardır. Fıkıh bilginlerinin çoğunluğuna göre kasame, ?adam öldürme suçunu işleyen kişinin kim olduğuna dair öldürülenin velilerinin ettikleri elli yemindir.? Hanefîlere göre ise kasame, ?faili meçhul bir şekilde öldürülen kişinin bulunduğu yerleşim alanından elli kişinin cinayeti işlemediklerine ve işleyeni de bilmediklerine dair ettikleri elli yemindir.? Kasame yeminleri ile akıl hastalarının ve çocukların yükümlü olmadığına dair görüş birliği vardır. Kadınların ve kölelerin bu yeminlerle yükümlü olup olmadıkları ise tartışmalıdır.Birçok adlî, idarî ve toplumsal fayda ve hikmetlere dayanan kasame, masum insanların kanının heder olmasının engellenmesi için meşrû kılınmıştır. Hatâen adam öldürmede kasâme ile hafifletilmiş diyetin; kaste benzer adam öldürmede ise ağırlaştırılmış diyetin vacip olduğunda ihtilaf yoktur. Kasten adam öldürmede kasamenin sonucunun kısas mı yoksa diyet mi olacağı konusunda görüş ayrılığı vardır. Eski İsrail hukukunda ve Câhiliye döneminde tatbik edilmiş olan kasame, Hz. Peygamber tarafından bazı değişikliklerle meşru görüldüğü tarihten itibaren Osmanlı Devleti'nin son yıllarına kadar çeşitli zamanlarda ve devletlerde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
There is no an exact agreement about qasama among jurisprudents. According to majority of jurisprudents qasama is the oath which declared by the relatives of the murdered person to determine the person who committed the murder.For Hanafi jurisprudents qasama is the witnessing of fifty persons from the very settlement (city or village) of the murdered person in which they declare neither they killed the murder nor they knew who committed the murder. There is a total agreement about that children and people with mental illness are not responsable for the qasama oaths. The situation of women and slaves is controversial.Qasama, which contain many social, judicial and administrative advantage, legitimated to protect innocant peoples? blood safeness. There is no dispute about the nesessity of paying of light blood-money when killing happened by mistake and paying of hard blood-money when killing-resemble ?intentionally killing?. It is a controversial subject practising retaliation or paying blood-money after the qasama in case of murder committed intentionally. Qasama, which legalized in old Jewish jurisprudence and practised during Jahiliya era, was also accepted by Prophet Mohammad with some modifications and had been used till last decades of Ottoman Empire by some states.