Sinir otu (plantago lanceolata) ekstraktının arpa, fiğ ve aspir dane yemlerinin in vitro gerçek kuru madde, organik madde sindirilebilirliği ve rumen sıvısına etkileri
Effects of plantain (Plantago lanceolata) extract on in vitro true dry matter and organic matter digestibility of barley, vetch, safflover seeds and rumen fluid.
  1. Tez No: 534702
  2. Yazar: ABDURRAHMAN YAMAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CÜNEYT TEMÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Sinir otu (Plantago lanceolata) meralarımızda da yaygın olarak bulunan, içerdiği biyoaktif maddelerden dolayı alternatif tıbbi tedavide de kullanılan, içerdiği sekonder metabolitlerle ilgili bilimsel çalışmaların yürütüldüğü bir bitkidir. Bu nedenle sinir otu ekstraktının yapay rumen ortamında rumen sıvısı fermentasyonu ve yemlerin sindirimine etkisini belirlemek bu tezin amacını oluşturmuştur. DaisyII inkübatöründe in vitro olarak gerçekleştirilen bu çalışmada mezbahanede kesilen 3 adet erkek sığırın rumen sıvıları kullanılmıştır. İnkübatörde 4 kavanozda bulunan rumen sıvılarına, 0mg/l, 50mg/l, 100mg/l, 150 dozlarında sinir otu ekstratktı eklenmiştir. Her doz için ayrılan bir kavanoza arpa, fiğ ve aspir dane yemlerinden 7'şar kese olmak üzere 21 ve 3 kesede şahit olarak 24 kese inkübe edilmiştir. 24 saatlik inkübasyon öncesi ve sonrası rumen sıvılarında pH, amonyak, asetik asit, propiyonik asit, ve bütirik asit ölçümleri, yemlerin besin madde analizi yapılarak IVGS, IVKMS, IVOM ve IVNDFS'leri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Plantain (Plantago lanceolata) is common in our pastures. It is a plant used in alternative medical treatment because of its bioactive substances. It is a plant that carries out scientific studies on secondary metabolites in its structure. Therefore, the purpose of this thesis was to determine the effect of Plantain extract on rumen fluid fermentation and feed digestion in artificial rumen environment. In this study, performed in vitro in DaisyII incubator, rumen fluids of 3 male cattle slaughtered in slaughterhouse were used. In the incubator, rumen fluids contained in 4 jars were added with 0mg/l, 50mg/l, 100 and 150 Plantain extract. In each incubation jar, a total of 24 pouches were incubated as 7 pouches per each for barley, vetch and safflower and 3 attester. PH, ammonia, acetic acid, propionic acid and butyric acid measurements and nutrient analysis were performed for rumen liquids before and after 21 hours incubation and IVGS, IVKMS, IVOM and IVNDFS were determined.